| mastadont a întrebat:

Ce cărți horror credeți că merită citite?
Nu am citit de mult un roman horror cu adevărat bun, recomandați-mi voi niște romane care v-au impresionat.
Prefer cărți care să-ți facă pielea de găină, cu cât mai hardcore cu atât mai bine. Printre autorii mei favoriți se numără Stephen King, John Saul, Wrath James White, Jack Ketchum, Clive Barker, etc, însă pe aceștia i-am citit și răscitit.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Romanele clasice, cei pe care i-ai enumerat tu sunt niste persoane cu imaginatie dar nu au lansat ei insisi idei atat de originale, insa cei 3 pe care tii spun da:

Frankenstein a lui Mary Shelley

Interviu cu un vampir a maestrei genului gotic, celebra Anne Rice, aceasta are o intrega colectie cu elemente gotice si vampirism

si nu in ultimul rand

Dracula lui Bram Stoker

Tu ai citit niste autori buni ai genului dar "tineri"

| mastadont explică (pentru Simpatic):

I-am citit și pe cei enumerați de tine însă nu m-au impresionat din păcate. Probabil că erau originali la vremea lor, dar acum în epoca noastră, scrierile lor au devenit deja clișee.

| Simpatic a răspuns (pentru mastadont):

Stii de ce au devenit clisee? pentru ca ei au creat originalul happy
Bram Stoker a inventat conceptul de gotic si vampirism iti dai seama.
Dar da, stiu ca sunt scrieri invechite, insa nimic nu poate bate originalul nici in literatura nici in cinematografie, imi plac ambele!

| Dismally a răspuns:

Stephen King ramane cel mai bun. Poti sa mai incerci Serge Brussolo si Dean Koontz daca nu ai citit pana acum, au si ei ceva carti horror.

Răspuns utilizator avertizat
| henric4 a răspuns:

Dacă vrei horror old-school încearcă Graham Masterton. Din păcate în limba română sunt numai două romane traduse: Manitou și Djin. Își recomand Manitou. Este de fapt o serie care continuă cu alte 4 sau 5 romane.
Apoi, tot de el, însă numai în limba engleză: Mirror, Pariah, Wells of Hell, Ritual, Tengu, Devils of D-Day, Flesh & Blood.

| mastadont explică (pentru henric4):

Interesant, încă nu am citit nimic de acest autor, mulțumesc de recomandare.
Nu contează că sunt în engleză, ba chiar prefer să citesc în această limbă pentru că sunt mult mai multe cărți disponibile decât în română.