| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti imi recomandati? Ceva deosebit,care sa schimbe perspectiva despre viata, sa fie cu adevarat utila. Ofer fundita celor mai frumoase recomandari.O zi buna!

10 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Orwell si Huxley.Tot ce poti gasi in biblioteca, reala sau virtuala, se merita citit.Si niste rusi, irlandezi si americani neaparat, sa intregim peisajul.

| M25M a răspuns:

Emil Cioran- Caderea in timp, Tratat de descompunere, Silogismele Amaraciunii, Ispita de a exista, Cartea Amagirilor.
Octavian Paler- Rugati-va sa nu va creasca aripi
Thomas Mann Muntele Vrajit
Cezar Petrescu- Calea Victoriei, Oras Patriarhal, Intunecare
Lev Tolstoi- Invierea
F.M. Dostoievski - Fratii Karamazov, Crima si pedeapsa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing bine deci, Jurnalul fericirii, toate cartile lui Dostoiesvki, Nebunul, Fuga spre campul cu ciori, Doua milioane de kilometri in cautarea adevarului

| Euletitia a răspuns:

Buna! Am sa-ti recomand cat mai multe carti care le-am citit si mi-au placut si mi-au schimbat, cred,, viziunea despre viata:
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Insula pierduta"-Margaret Mitchell
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher Stowe
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert
"Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"David Copperfield"-Charles Dickens
"Maitreyi"-Mircea Elaide
"romanul adolescentului miop"-Mircea Eliade
"Elevul Dima dintr-a saptea"-Mihail Drumes
"Ciresarii"-Constantin Chirita
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"Panza de painajen"-Cella Sergh
"La Medeleni"-Ionel teodoreanu
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
Lectura placuta orice ai alege!

| Iunona a răspuns:

Nu stiu daca o sa iti fie pe plac dar iti enumar cateva care mi-au placut mie si sunt foarte utile, au un mesaj bun si perspective realiste asupra vietii:
-Anna Karenina - Lev Tolstoi
-Doamna Bovary – Gustave Flaubert
-La răscruce de vânturi – Emily Bronte
-Mândrie și prejutecată - Jane Austen
-Faust-Gheothe
- Numele trandafirului – Umberto Eco
-Mizerabilii-V.Hugo
-Un pension de domnisoare-C.Bronte
-Biblia
-Therese Raquin-Emile Zola
-Infernul, Purgatoriu, Raiul-Dante
-Decameronul-Boccacio
-Patul lui Procust-C.Petrescu
-Logodnicul-Hortensia Papadat-Bengescu
-Amintiri de la Junimea- I. NeGRUZZI
-Odiseea-Homer
-Florile raului-Balzac

| CartideCitit a răspuns:

O carte deosebită, care iţi va schimba perspectiva este "Hoţul de cărţi" de Markus Zusak: http://www.cartidecitit.ro/......rkus-Zusak
"Cititorul va descoperi cuvinte pictate, decoruri şi descrieri redate prin asocieri inedite de sensuri, iar "Jurnalul Morţii" va reprezenta esenţa însăşi a întregului roman: "Un om nu are o inimă ca a mea. Inima omenească este o linie, în timp ce a mea este un cerc şi posed abilitatea infinită de a fi la locul potrivit în momentul potrivit. Consecinţele acestui lucru sunt că mereu găsesc oameni în cel mai bun moment al lor şi în cel mai rău. Văd urâţenia şi frumuseţea lor şi mă întreb cum poate ceva să fie în două feluri în acelaşi timp. Totuşi, ei au un lucru pe care îl invidiez. Oamenii, lăsând la o parte orice altceva au bunul simţ de a muri." (extras din recenzie, bit.ly/Q5Eh4h ).

Lectură plăcută!

Răspuns utilizator avertizat
| Dogyyy a răspuns:

Singur pe liume, David Copperfield

| KonataGirl a răspuns:

Al saptelea simt, allan kardek cartea spiritelor, al cincelea munte, ce ne vorbeste parintele cleopahappy sper sa ti placa sa mi spui ce parere ai uit id meu smile_for.me999

| dinixache a răspuns:

"GOG "de Giovanni Papini.