| lanadelsex a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc? Care sunt preferatele voastre?

Răspuns Câştigător
| AmyLeea a răspuns:

Ce să spun? Cărţile mele preferate, din cât am citit eu până acum, ar fi astea (luate nu chiar în ordine):
1. Enigma Otiliei, de George Călinescu- iubesc modul în care e scrisă această care.
2. Idiotul, de F.M. Dostoievski- o povste tare interesantă, are două volume
3.Fraţii Karamazov, de acelaşi autor
4. Ion, de Liviu Rebreanu- cu toate că nu m-a impresionat personajul principal, atmosfera carţii e foarte realistă
5. Pe Aripile Vantului, de Margaret Mitchel- una din cele mai bune cărţi, plus că filmul e superb.
6. La răscruce de vânturi, de Emily Bronte- trebuie să afirm că aceste cărţi englezeşti sunt superbe.
7. Cel mai iubit dintre pământeni, de Marin Preda
8. Lorelei, de Ionel Teodoreanu- dacă nu îţi plac metaforele, s-ar putea să nu îţi placă nici aeastă carte
9.Invitaţia la Vals, de Mihail Drumeş
10. Bel-Ami, de Guz de Maupassant
11. Regina Margot, de Alexandre Dumas Tatăl
12. Pânza de păianjen, de Cela Serghi
13. Maitrey, de Mircea Eliade
14. Coliba Unchiului Tom, de Henriette Beecher Stowe- vai cât am plâns la cartea asta.
15. Jane Eyre, de Charlotte Bronte
16. Cazul Megheru, de Mihail Drumeş
17. Mara, de Ioan Slavici
18. La Răsărit de Eden, de Jhon Steinbeck
19. Anna Karenina, de Lev Tolstoi- De ce nu am pus-o mi devreme?
20. Adela, de G. Ibrăileanu
toate aceste cărţi eu le-am citit, şi chiar ţi le recomand

| Euletitia a răspuns (pentru AmyLeea):

Buna! Felicitari pentru preferintele in materie de lectura. Ma bucur sa vad ca mai sunt persoane care mai citesc si altceva decat Harry Potter, TWillight, Jocurile foamei sau carti scrise de autori gen Coelho, Danielle Steel sau Sandra Brown. Dintre cartile enumerate de tine, am citit pana acum: 1), 4), 5), ), 8), 9), 12), 13), 14), 15), 170, 20). Intentionez si eu sa citesc in curand operele lui Tolstoi si Dostoievski, dar si cele ale lui Al. Dumas(si tatal si fiul) si Victor Hugo. Vad ca l-ai mentionet si pe Drumes in lista ta de opere preferate. "cazul Magheru" nu am citit inca, dar "Invitatie la vals" mi-a placut mult si mie. iti recomand si celelate doua romane ale sale: "Scrisoare de dragoste" si "Elevul Dima dintr-a saptea"(am citit-o si am recitit-o de mai multe ori si m-a impresionat de fiecare data, e superba si se afla printre preferintele mele de lectura, asa ca garantat iti va placea si tie daca iti place autorul). La "Coliba unchiului Tom" si eu am plans de fiecare data cand am citit-o(am citit-o de vreo 3 ori). O zi frumoasa iti doresc!

| lanadelsex explică (pentru AmyLeea):

Haha,ai enumerat jumatate din cartile mele preferate! Ma bucur ca avem aceleasi gusturi happy Si multe din ele se fac la liceu.

12 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

"Soția călătorului în timp" - Audrey Niffenegger.
"Sânge satanic" - Cristina Nemerovschi.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Iti recomand:
"Pe aripile vantyului"- margaret Mitchell (e preferata mea)
"Insula pierduta"- Margaret Mitchell
"Coliba unchiului Tom"- Harriet Beecher-Stowe
"La rascruce de vanturi"- Emily Bronte
"Jane Eyre"- Charlotte Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"- Anne Bronte
"Rebecca"- Daphne du Maurier
"Qvo vadis"- henryk Sienkiewicz
"Madame Bovary"- Gustave F; aubert
"Manastirea din Parma"- Stendhal
"Rosu si negru"- Stendhal
"Lorelei"- Ionel Teodoreanu
"Panza de painajen"- Cella Serghi
"Enigma Otiliei"- george Calinescu
"Maitreyi"- Mircea Eliade
"Donna Alba"- Gib I. Mihaescu
Lectura placuta orice ai alege!

| xClementine a răspuns:

Pe Drum - Jack Kerouac
Ai toata viata inainte - Romain Gary ( Emile Ajar)
Soni - Andrei Ruse
In salbaticie - Jon Krakauer
Portocala Mecanica - Anthony Burgess
Magazinul de Sinucideri - Jean Teule
Ce-am citit eu si mi-a placut in mod special. Le recomand din toata inima!

| Weider a răspuns:

Citeste cartile scrise de Dan Brown. N-ai ce pierde.

| YangMin a răspuns:

Buna.O sa iti dau o listuta, cartile mele preferate.Le-am citit cu placere si sunt singura ca o sa iti placa:

-Harry Potter si Piatra Fiozofala
-Harry Potter si Camera Secretelor
-Harry Potter si Prizonierul din Azkaban
-Harry Potter si Ordinul Phoenix
-Harry Potter si Printul Semipur
-Harry Potter si Talismanele Mortii
-Oksa Pollock si Taramul Invizibil
-Oksa Pollock si Padurea Ratacitilor
-Oksa Pollock si INima Celor 2 lumi
-Endymion Spring
-Hobitul
-Print si Cersetor
-Wilson Zevzecul
-Panza de paianjen
-Padurea umbrelor
-Portalul spre taramul MirrorScape

Sper sa citesti macar unele dintre ele pentru ca sunt absolut superbe!

| daniella9805 a răspuns:

Momentan citesc "Dinastia sunderland beauclair" de vintila corbu, depinde si de gusturile tale. mie nu imi place cartile politice insa aceasta chiar am citit.o cu drag, iar partea a doua e de dragoste. si mandrie si prejudecata de jane austen e superba. anna karenina de lev tolstoi, ti.o recomand. daca mai vrei sa vorbim despre asa ceva imi poti lasa un mesaj pe privat. te pupacesc!:*

| likesun a răspuns:

Toate cartile din seria Pardaillan si iti recomand sa le citesti pe rand de la,, Cavalerii Pardaillan(2 carti), Epopeea dragostei, Fausta, Fausta invinsa, Pardaillan si Fausta, Iubirile lui Chico, Fiul lui Pardaillan, Comoara Faustei, Sfarsitul lui Pardaillan, Sfarsitul Faustei. Cartile acestea au de toate in ele comedie, drama, dragoste si merita citite pentru ca la ele plangi dar si razi cu lacrimi. Ai mai putea citi Regina Margot sau Al doilea copil.

| IoanaAnaoi13 a răspuns:

Acum ceva timp ma pasionau romanele de dragoste. Am citi multe, cred ca vreo 15... In prezent citesc carti de personalitate si psihologie. Daca vrei niste titluri de cari da-mi add pe facebook (Ioana Anaoi, poza de prfil alb-negru)

| Ingerash1 a răspuns:

Coure Inima de copil; Micul Lord; Stapinul Inelelor; Colt Alb; Alice in lumea oglinzilor; Magazinul de Sinucideri