| anonim_4396 a întrebat:

Ce gen scrie John Green? Despre ce e vorba in cartile lui? Ce parere aveti despre el?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din astea stupide cu adolescenti fara pic de esenta si cu un minimum de efort, pe scurt, subiecte banale, comune, ce pot fi scrise si de tine si de mine.

| Cameliapantiru a răspuns:

Scrie carti usoara, melodramatice, din categoria Young Fiction.
Sunt lecturi dragute, insa, pentru relaxare, dar nu te astepta sa descoperi, totusi, in opera lui, amprenta unui ''clasic in viata''.
Eu recomand a fi citite in original de catre cei care invata limba engleza, limbajul lui clar, dezabiguizat, contemporan, ajuta la cultivarea stilului de exprimare scrisa si orala si la imbogatirea vocabului vorbitorului nenativ de engleza.

| mariagaming a răspuns:

John Green scrie cartii de genul povestilor de viață în care se povestesc trairile personajelor.În cartile lui este vorba de povesti in care el aduce la viata personajele carți si le da anumite trasaturi,de exemplu in cartea,, Sub aceeasi stea, o fata si un baiat, ambi cu cancer se cunosc, devin prieteni ajung sa fie impreuna si dupa baiatul moare chiar daca el avea mai mukte sanse sa traiasca decat ea, viata este o surpriza.Parerea mea despre John Green este ca acest om este facut pentru a scrie carti si ca le scrie cu pasiune si daruire, este un om exemplar si merita toata stima si respectul. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| anonim_4396 explică (pentru mariagaming):

Mda. nu putea sa-mi scrii fara spoiler?!