| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă A avea Prejudicii?

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Prejudicii sau prejudecati?

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Am scris Prejudicii!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma scuzi! Am intrebat, pentru ca expresia este "a suferi prejudicii" sau "a avea prejudecati" Si nu se prea pupa ce-ai scris tu.

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Bine

| Raniaa a răspuns:

A avea prejudicii = a avea pierderi, pagube.

| Anonima6789777 a răspuns:

PREJUDICÍU, prejudicii, s. n. 1. Pagubă, daună; p. ext. știrbire a onoarei, a reputației, a prestigiului cuiva. ♦ (Jur.) Atingere adusă intereselor matrimoniale ale unei persoane ori reputației sau onoarei sale. 2. (Înv.) Prejudecată. [Var.: (înv.) prejudițíu s. n.] – Din fr. préjudice, lat. praejudicium.

| NevermindXEXEXD a răspuns:

A avea prejudicii inseamna a avea pagube sau pierderi.

Prin prejudiciu înţelegem rezultatele dăunătoare, de natură patrimonială sau morală, consecinţe ale încălcării sau vătămării drepturilor şi intereselor legitime ale unei persoane.