| Arxah a întrebat:

Ce inseamna a vorbi pragmatic sau un personaj sa aiba stil pragmatic? fiind strain explicatia din Www.dexonline.ro nu am inteles-o, va rog sa-mi explicati ca la prosti.

3 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Pragmatic adică un om care e interesat strict de lucrurile practice și nu-l interesează cele abstracte. Un om pragmatic îți va povesti despre cum funcționează una sau alta, cum trebuie verificate și reparate, va da exemple practice despre cum să rezolvi o situație, mergi acolo, faci aia, însă nu va fi interesat de domenii abstracte precum filosofia și literatura.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Acel om care are un stil pragmatic iti povesteste (spune ) doar faptele, nu-l intereseaza restul (vorbe...)

| Arxah explică (pentru HUAWEHUAWE):

Multumesc pentru explicatie