| Diana99624 a întrebat:

Va rog sa imi explicati ce inseamna exact expresia " a nu sufla in ciorba". Am avut azi o conversatie cu cineva care mi-a spus ca nu e genul sa sufle in ciorba, iar eu nu am inteles exact la ce se referea, discutia fiind putin in contradictoriu. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| oz_1736 a răspuns:

Eu nu-ti suflu in ciorba - eu nu ma dau prieten cu tine pentru interese, nu te lingusesc

7 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Adică, este genul de om care are răbdare "sa se stâmpere ciorba", chiar daca asta durează mai mult. Un om calculat, nu repezit.

| JicaContra a răspuns:

A nu sufla in bors e tot una cu ciorba
in engleza NU exista ciorba, ci numai supa, iar diferenta dintre ciorba si supa este EFECTIV faptul ca ciorba e o supa acra, iar acreala se face in majoritatea cazurilor cu bors

si, da, asta inseamna, sa nu te amesteci in treburile altora, si cred ca, contextul discutiei iti confirma asta

iar "daca te-ai fript cu ciorba suflii si in iaurt", inseamna ca esti deosebit de prudent dupa ce ai incasat-o rau, ori nu se aplica la intrebarea ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pe asta o stiu:,, daca te-ai fript cu ciorba sufli si in iaurt"
Cred ca la asta se referea!

| 90210 a răspuns:

Eu stiam ca zicala este "Daca te-ai fript cu ciorba sufli si iaurt"
Chestia cu suflatu in ciorba n-o stiu

| Diana99624 explică (pentru 90210):

Asa stiam si eu. De asta sunt putin confuza. Poate se referea la expresia "a sufla in bors"

| CrAzYDeLiA a răspuns:

Buna.

este o expresie romaneasca si inseamna sa nu te amesteci in treburile altroa. -> https://bit.ly/2zaC2gZ

| Diana99624 explică (pentru CrAzYDeLiA):

Ar putea sa insemne si a lingusi pe cineva? Pentru ca discutia noastra cam spre asta indica