| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Ce inseamna sa fii analfabet functional mai exact, eu stiam ca sunt cei ce stiu sa citeasca dar nu inteleg in mare parte ceea ce au citit, voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca daca citesti ceva in limba engleza si nu intelegi ceea ce inseamna respectiva propozitie, e 40% din elevi din Romania pana in 15 ani, nu inteleg ceea ce citesc, ei stiu sa citeasca dar nu inteleg, avem primari, minstri, parlamentari care sunt analfabeti sau agramati

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Analfabet functional inseamna ca stii sa citesti si ai impresia ca ai inteles, dar de fapt intelegi gresit textul, fie fiindca nu cunosti anumite cuvinte si le presupui gresit sensul, fie fiindca nu ai citit suficient si iti este greu sa prinzi sensul frazelor mai complexe. Un exemplu simpatic gasesti in O noapte furtunoasa, cand Ipingescu si Dumitrache citesc articolul lui Rica Venturiano si nu intyeleg nimic (si fiindca acesta din urma folosea cuvinte pompoase, dar si fiindca ei erau inculti)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

și mai sunt și ăia care fac acordul între analfabeți și funcțional la plural...nu știu în ce categorie să-i bag.

| IonutAndreescu a răspuns:

Exact. Analfabetii functionali sunt cei care stiu sa citeasca dar nu inteleg ceea ce au citit