| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Ce parere aveti de poezia asta? https://panatiberiu.blog/......eodoreanu/

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Era vorba de partidul comunist.

| gabicoo a răspuns:

Prin 1945 Agatha Christie a publicat romanul Zece negri mititei!
Criminalul din roman se inspira din următoarea poezie
https://www.agathachristie.us/......oezie.html

Păstorel Teodoreanu a preluat poezia și a adaptat-o la realitățile din România condusă de Gheorghiu Dej!

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e chiar poezie. E o satiră

| FreddieM a răspuns:

Comica si faina.
Cheers

| carevaescu a răspuns:

Interesanta, si dezolant cum nu multe lucruri s-au schimbat.
Partea cu evreii ma intrigă. Am auzit destul de des ca politica românească e plina de masoni si evrei. Ma intreb daca e adevarat, desi suna ca o teorie a conspirației. Daca e insa adevarat, vai de noi. Nu conteaza cine e grupul, dar daca e un grup la conducere care nu se identifică cu restul populației, e improbabil sa fie interesat f mult de populatie. Poate explica multe, dar bineînțeles, nu e singura explicație