| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de asta: https://saccsiv.wordpress.com/......-pe-marte/

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O fi ala catalogat ca elicopter dar imi pare o drona.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt niste poze cu icoane pe acolo, e explicabil ca nu intelege stiinta.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru suntserios):

PS, acum m-am uitat si eu ca e "blog ortodox", de fapt nu e numai bou, e si un bisericos care in continuare incearca sa bage strambe stiintei, poate, poate angry

| PainTech a răspuns:

In ceea ce priveste mediumul :
Nu stiu cum poate arata un site facut in Wordpress in halul ala. Si tema default e mult mai ok decat tentativa aceea de brutalism. Cu imagini facute in paint nu are cum sa te ia lumea in serios in 2021.

In ceea ce priveste continutul articolului:
Sunt cateva date tehnice insirate pe o pagina cu titlul "Eu tot nu inteleg cum zboara un elicopter pe Marte". Practic nu se aduce niciun contra-argument. E un simplu "nu inteleg" si atat.
Sunt curios ce pregatire profesionala/cunostinte in astfel de tehnologii au persoanele care au pus articolul si comentariile.

Nu iau in calcul ca site-ul e unul bisericesc. Dar prin mediul de transmitere dar si prin continut site-ul nu inspira incredere. Imi pare mai mult un blog cu pareri personale decat un site serios.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cred ca ala e un bou care vrea sa atraga atentia
iar unii pun botul si cred tot ceea ce scriu niste boi

hai sa iti dau vreo doua, trei hinturi despre ce bou e ala (si sa nu uitam ca unii pun botul)
- presiunea atmosferica NU tine de densitatea atmosferei ci de greutatea gazului, moment in care un gaz mai dens, dar mai usor v-a produce mai multa portanta decat daca e invers, dar presiunea atmosferica va fi chiar mult mai mica
deci ca un bou ce e, baga la interval presiunea atmosferica, si unii pun botul
- gravitatia pe marte e de 60% mai mica ca aia de pe pamant, asta ajuta ENORM helicopterul ala, asa ca pe asta boul a omis-o cu desavarsire
- savantii de la NASA sunt mult mai prosti si mai pe dinafara si nu stiu sa faca calcule, muuuult mai putin decat boul ala, iar restul lumii nuuuuu le-ar sari in cap daca ar sustine ceva imposibil fizic, nu d'omle, sunt toti in aceeasi constipatie globala

deci pe boul ala nu il duce mintea, dar se abereaza in public, ca doar poate

ti-am facut o parere?

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Un răspuns binedocumentat. Mulțumesc. Din câte am văzut el doar se întreba asta, nu enunța ca și fapt imposibilitatea trimiterii roverului pe Marte.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere

| Mirel4412 a răspuns:

Mi se pare ca e destul de irealizabila cu toata tehnologia noastra, si daca ar trimite va dura ceva sa ajung la marte

| Anoniq a răspuns:

Esti unul dintre cei care cred ca pamantul e plat?

| iubescselly a răspuns:

Eu am vazut un avion care zbura pe marte. cred ca era de la lsd dar nu sunt convins. poate era real