| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre George Bacovia și poeziile lui?
Care este poetul vostru preferat și de ce?
Al meu este evident George Bacovia datorită stilului său poetic diferit și aparte. ❤

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Akexandru Macedonski e tot poet simbolist, nu asa de intunecat ca Bacovia dar stil asemanator. Si din literature univesala E. A. Poe.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Imi plac mai multi, dar un loc aparte in sufletul meu il ocupa Radu Gyr.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Radu_Gyr

Este exact opusul marii majoritati, care au preferat sa pupe in f**d Regimul, si a hotarat sa se jertfeasca pentru credinta si pentru libertate.

Omului astuia i-a trecut glontul pe la ureche, pentru
cateva versuri mai indraznete, (dar de care era la acea vreme atata nevoie.)

| aXy99 a răspuns:

E interesant Bacovia.
Imi e greu sa aleg un singur poet preferat, dar daca ar trebui sa aleg unul acum, as zice Leonid Dimov.

| Emma30555 a răspuns:

Și mie îmi place Bacovia, Eminescu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Traian Dorz

https://youtu.be/j3oZvp73wjs

| Cretinul112 a răspuns:

Eminescu si Bolintineanu.