| Andreea_Andreea_1997_RcaA a întrebat:

Ce pică la bac la romană subiectul 3-real 2019?

Răspuns Câştigător
| Ssssmokin a răspuns:

"Autori canonici:
• Mihai Eminescu, Ion Creangă, I.L. Caragiale, Titu Maiorescu, Ioan Slavici, G. Bacovia, Lucian Blaga, Tudor Arghezi, Ion Barbu, Mihail Sadoveanu, Liviu Rebreanu, Camil Petrescu, G. Călinescu, E. Lovinescu, Marin Preda, Nichita Stănescu, Marin Sorescu.
Notă. Conform programei şcolare în vigoare, examenul de bacalaureat nu implică
studiul monografic al scriitorilor canonici, ci studierea a cel puţin unui text din opera
acestora. Textele literare la prima vedere pot aparţine atât autorilor canonici, cât şi altor
autori studiaţi." - Programa de BAC
Acestia sunt autorii pe care trebuie sa ii inveti. Ce texte inveti de la ei asta depinde de tine si de profesorul de la clasa. De obicei se ia pe perioade si epoca.

1 răspuns: