| RMG a întrebat:

Ce romane celebre in care protagonistii sunt amanti stiti?

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Sonata KREUTZER de Tolstoi, Idiotul de Dostoievskii, Ultima noapte de Dragoste de Camil Petrescu, Enigma Otiliei de George Calinescu, (e si usoara si tare!), sunt multe.

| wolder a răspuns (pentru oprescudorin11):

In opera ``Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi`` protagonistul nu era amant, ci el era cel inselat!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru wolder):

Nu-i nimica, eu vorbeam de amant. In fond, daca nu era cu capul in nori si avea ceva marunt in buzunar putea si el sa devina amant!

| Lupas_Sergiu_1993 a răspuns:

Maitreyi

| wolder a răspuns (pentru Lupas_Sergiu_1993):

Allan nu era amant, Maitrey nu avea pe nimeni.
Daca dragopstea lor era ascunsa asta e altceva.