| ana20012001 a întrebat:

Ce specie literara credeti ca va pica la evaluarea nationala clasa a VIII-a 2016? Sau mai degraba pica Mesajul Textului? ce credeti voi ca pica?

11 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

E posibil ambele variante. Important e să le înveți.

| ReZiSTorr a răspuns:

E sigur ca nu v-a pica specie la clasa deorece nu s-a dat specie studiata la clasa din 2007 incoace! Succes si sper sa ajungi unde iti doresti in viata!

| Georg13 a răspuns:

Poate pica absolut orice pentru ca subiectele vor si extrase, se procedeaza ca la o tragere la sorti.

| Username55 a răspuns:

Eu cred ca va pica o poezie

| Nikolaus a răspuns:

Nu ai de unde sa stii ce va pica. Daca ai lucrat mult la romana pana in momentul de fata nu vei avea probleme cu nimic. Cand am dat eu evaluarea nationala mi-a picat o fabula cu care m-a rupt pentru ca nu insistasem mult pe aceasta specie... E imprevizibil, trebuie sa știi sa faci eseu pentru orice, de la basm la nuvela poate pica orice. Dacă-i poezie e nasol, acolo chiar se va vedea cine a lucrat și cine a frecat menta la romana si standardele o sa fie mai ridicate. Daca pica basm ar trebui să-ți facă toată lumea cel puțin de nivel mediu... Cam asta este, din păcate nu îți pot prezice ce va pica, iti doresc multa bafta în schimb! Eu n-am luat nota mare la romana (7.60) dar m-a ridicat matematica cu 9.70 si media de peste 9.50, care nu era nici ea mare dar tot am intrat la clasa la care voiam eu, la cel mai bun liceu din oraș. Nu te stresa foarte mult. Acum sa faci si la matematica bine, iar dacă ai si medie ok vei intra unde vrei.

| ana20012001 explică (pentru Nikolaus):

Iti multumesc mult pentru raspuns si pentru urari happy...Stiu ca poate pica orice si sunt constienta de asta, dar sunt si interesata de parerile celorlalti.
Apropo...in ce an ai dat tu examenul?

| Nikolaus a răspuns (pentru ana20012001):

In 2014 l-am dat.

Acum ce sa zic. N-am făcut niciodată pregatire la romana si nu ma omoram cu cititul spre mai marea mea prostie si nefericire (vezi ca e crima intelectuala sa nu citești). Mi-am revenit în liceu din fericire, chiar acum citesc ceva nou si e ceva pentru ca ma simt mai inteligent si am mai multe exemple pentru eseul de tipul 2 de bac...

| ana20012001 explică (pentru Nikolaus):

Nici eu nu ma omor cu cititul...rare ori gasesc o carte care sa imi placa sad Pana la urma filologia nu e pentru toata lumea.

| miru_9957 a răspuns:

Poate pica orice.Dar am auzit ca este foarte posibil sa dea mesaj, din pacate
Eu sper sa dea o demonstratie la o specie.dar cine stie ce va fi
Oricum.Succes!

| ana20012001 explică (pentru miru_9957):

Multumesc mult! si succes si tie miru_9957!

| Hienna79 a răspuns:

Nuvela sau pastelul