| AvalohAlyn a întrebat:

Ce surse foarte bune de informație îmi recomandați pentru a invata neurostiinte și a cunoaște cum funcționează creierul uman? Nu contează ca e sursa audio,video,text, site sau carte.
Chiar de azi vreau sa încep studiul neurostiintei ca am tot amânat cerând păreri și știu și cu ce carte sa încep, una a lui Joe Dispenza, Antreneaza creierul dar vreau sa va cer și alte surse ca am nevoie de multe, vreau sa cunosc bine neurologia neutostiinta și cred cacum a putut Joe Dispenza sa studieze acasă neurostiintele din cărți și sa devina apoi un om fericit și de succes, am speranța si eu ca ma va ajuta ce vreau eu sa fac, adica acest domeniu mult în viata chiar dacă totul e pe cont propriu.E posibil, dacă vrei.Si sper sa am destulă motivatie. Oricum nu voi renunță la aceasta dorinta și la visul meu niciodată. Speranta moare ultima știți cum se zice.
Deci va rog dati-mi surse,cele mai bune,cărți, site-uri, platforme, audio, video nu contează.m pentru a invata domeniul creierului uman. Daca Joe Dispenza a putut atunci pot si eu sau măcar incerc și sper.
Și încă ceva ce nume grele în neurostiinte sa urmaresc in media /internet pe lângă Joe Dispenza, care e inspirația mea și de la care a pornit totul.

Va mulțumesc!

Sper ca voi fi fericit din nou, dacă îmi voi înțelege creierul si psihicul.Si o sa fiu!

Răspuns Câştigător
| RigurosSilviu a răspuns:

Super alegere! Un amic a facut Facultatea de Psihologie acum 10-12 ani si era fascinat de neurostiinte. Imi amintesc ca vorbea despre prof. Leon Zegrean sau Zagran si despre prof Carneci.
Oricum, partea de fiziologie este despre ariile creierului, apoi partea despre functionalitati, cam cu se ce ocupa fiecare si mai ales cum conlucreaza si apoi cum genereaza comportamente.
Stiind asta, daca vezi disfunctionalitati comportamentale, stii cam pe unde este defectiunea sau ce dezechilibru chimic poate fi si poti interveni.
Recomand sa incepi cu vizualizarea diverselor materiale de pe YT.
! Cauta profesori, nu pareristi, cauta oameni de stiinta, nu prezentatori.
Succes!