| Anonimulnecunoscut1000 a întrebat:

Chinezii scriu și ei tot cu litere, adică simbolurile alea a lor pentru ei înseamnă tot litere?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sunt LOGOGRAME și in chineza modernă, caracterele alea nu corespund neapărat cuvintelor; de fapt, majoritatea cuvintelor moderne sunt alcătuite din două sau mai multe caractere/logograme

https://ro.wikipedia.org/wiki/Caracter_chinez

| lpavel a răspuns:

Litere, silabe si chiar cuvinte! depinde cat de bogat e acel simbol in liniute...

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Simbolurile se numesc "logograme" (din greacă λόγος "cuvânt" + γράφων "scris") și reprezintă cuvinte întregi, nu litere. Limba chineză are mii de simboluri (asta dacă nu le includem pe cele compuse) iar copiii chinezi încep să scrie de pe la vreo 3 ani.

| nukeyly a răspuns:

Restu lumii are 20+ litere pentru tot, chinezii au 2000+ sa se afle in treaba, nu vad rostu logic plus ca sa scrii cateva egiptene de-a lor trece mai mult timp decat sa scrii 3 litere normale.

| Anonimulnecunoscut1000 explică (pentru nukeyly):

Așa s-a format scrisul lor asta e iar în ceea ce privește viteza scrierei e la fel de rapizi adică ei s au tot obișnuit de atâția ani