| CyberDune28 a întrebat:

Cine citeste Coranul tradus in română?

Răspuns Câştigător
| iulia0514 a răspuns:

Simplu dacă e tradus în limba română îl citești ca pe orice alta carte!

8 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Eu nu prea am timp. Si, banuiesc, precum biblia, trebuie citit de mai multe ori ca sa incepi sa intelegi ce este pe acolo.

Plus traditiile arabe care imi sunt straine, ma fac pe mine sa ma cam opresc.

| StrongHeart a răspuns:

Cine stie araba. Tu stii? Eu nu.

| darrio2007 a răspuns (pentru StrongHeart):

A scris „tradus" in romana.

| 94Lucifer94 a răspuns:

De ce ti-ar trebui să citești o carte musulmană? Nu aș citi niciodată cartea unei religii extremiste

| doctorandus a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Hmmm... am incercat sa-l citesc in engleza si m-a apucat somnul.

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru doctorandus):

Sunt sigur că sunt variante audio in română pe YouTube. Dar nu înțeleg de ce căutați astfel de cărți, cu ce ar fi mai presus decat biblia? Nu că aș fi religios, nici eu n-am citit biblia, dar o știu din mare, de pe la orele de studiu biblic. Am făcut si istoria religiilor, să știi asemănările și deosebirile comparate cu creștinismul, dar sincer prefer să incerc să aleg eu in ce să cred, și cui să mă rog. Credința este o abandonare spre necunoscut. Este o speranță, că moartea nu este sfârșitul. Poate fi și o alinare, atunci când te gandești la cei dragi care au murit, că au mers intr-un loc mai bun, si intr-o zi ii vei revedea. Eu nu sunt convins că tot ce este promulgat de religii, este si adevărat. Mi s-a intâmplat să mă rog ani de zile pentru ceva banal, să găsesc dragostea adevărată, cu intenția de a intemeia o familie. După 10 ani am renunțat să mai cred că i-ar păsa cuiva de sus de ce-mi doresc eu cel mai mult. Pur și simplu, aștept clipa in care voi muri și voi vedea, sau poate nu laughing

| doctorandus a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Dap, ideea era ca e o carte foarte plictisitoare.

| Scorillo a răspuns:

Poate cine e interesat
Cind am vrut sa-l citesc nu am gasit decat varianta in limba engleza la British Council. Am incercat dar, pentru mine sa traduc cu dictionarul in fata a fost doborator asa ca am renuntat. Cind a aparut si in limba romana nu m=a mai tentat