| jungle26 a întrebat:

Cineva mi-a recomandat seria Cantec de Gheata si Foc.Imi puteti face un rezumat sau sa-mi spuneti parerile voastre?

7 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Citește-o,atât îți spun.Martin este unul din cei mai buni scriitori de fantasy,și cartea asta poate concura și cu seria Lord of the rings,ba chiar îmi place mai mult decât opera lui Tolkien,dar totuși, nu prea aș vrea să compar aceste două serii, fiindcă LOTR este epic high fantasy, iar A song of ice and fire e doar epic fantasy. Oricum, ți le recomand pe ambele.

| Decrepit a răspuns:

E cea mai buna serie fantasy all-time. Dansul Dragonilor, a cincea carte a seriei, ultima scoasa, in 2010, e, daca ma intrebi pe mine, una din cele mai bune carti scrise vreodata.E aur curat si argint viu, pentru ca o sa te tina treaz toata noaptea, fara sa te ridici din pat sau sa misti mouse-ul.Totul e l superlativ.Imagineaza-ti adunate cele mai bune opere literare ale omenirii adunate la un loc si trecute printr-un filtru fantasy, din care sa rezulte bucatile astea fabuloase.Dar, se merita spus, ai de citit aproximativ 8000 de pagini.Cam atat insumeaza cartile din serie, scoase pana acum.Dar trec repede. Daca te tii de treaba, intr-o luna ai citit intreaga serie, iar in celelalte 11, ai sa ramai cu creierii pilaf de la priceperea lui GRRM,autorul.

Rezumatul e cam asa : In jocul tronurilor,castigi sau mori.E si motto-ul Game of Thrones,serialul facut dupa carti.E despre onoare,despre dragoste,foame,determinare,e tragedie,drama si comedie, combinate, e o realitate, cum am zis, alterata cu fantezie.

| GizazCraist a răspuns (pentru Decrepit):

Cartile sunt fantastice dar serialul e o panarama

| Decrepit a răspuns (pentru GizazCraist):

Serialul e de fapt, foarte bine executat.Nu conteaza ca nu e inecat in Emmy-uri si Golden Globes, ca nu premiile astea seci dau calitatea unui serial.Nu-ti convine partea cu pornosareala? Eh, nasol, in carte e aproape la fel de multa.Nu-ti convine sangele? Eh, ai citit cred, in carti e mai mult sange si violenta mult mai bine descrisa ca-n serial.Sa mor daca-i inteleg pe astia care vin si spun ca Game of Thrones e fie panarama, fie cel mai overrated serial din prezent, cand de fapt, e unul din cele mai bune facute vreodata.

| GizazCraist a răspuns (pentru Decrepit):

Nu-mi convine ca personajele sunt altfel decal mi le-am imaginat

| callie2 a răspuns:

Geniala; dupa ea s-a facut si serialul Game of Thrones care e wow

| euanita a răspuns:

Scurt rezumat al seriei Cantec de Gheata si Foc
Cântec de gheată si foc prezinta 3 fire narative cheie, împărtite în functie de geografie si personaje.Cel dintai fir narativ, derulat în Cele Sapte Regate, detaliaza razboiul pentru Tronul de Fier, ce se petrece după decesul Regelui Robert.

Tronul este revendicat de fiul său, Joffrey, sprijinit de puternica familie a mamei sale, Casa Lannister. Dar lordul Eddard Stark, Mâna Regelui Robert, află despre fii lui Robert cu Cersei că sunt bastarzi, asa încât tronul ar trebui să îi revină nepopularului frate mai vârstnic a lui Robert, Stannis. Fratele mai mic al lui Robert, carismaticul si popularul Renly, revendică si el tronul, ignorând succesiunea candidatilor si beneficiind de sprijinul puternicei Case Tyrell.

În timp ce succesorii se luptă pentru Tronul de Fier, Robb Stark, urmasul lordului Eddard Stark, este numit Rege al Nordului de către nordici si aliatii lor din taramurile riverane, dornici de a redeveni o zonă care se autoconduce. La fel, Balon Greyjoy doreste ca Insulele de Fier să redevină independente, intitulandu-se Rege al lor.

Acest asa numit Război al celor cinci regi reprezinta principala actiune a primelor trei romane; al patrulea volum se preocupă cu tentativa Westerosului de a-si reveni după război, pentru a face fată iernii si masinatiunilor politice ale celor care caută să iasă în câstig de pe urma situatiei create.Al doilea fir narativ se petrece la frontiera nordică a tinutului Westerosului. Aici, cu multe mii de ani în urmă, a fost construit un urias zid de gheată si magie pentru a pazi Westerosul de pericolul Celorlalti, o specie de creaturi mitice care trăieste în nordul extrem. Zidul, cu o lungime de 480 km si o inaltime de 210 m, este protejat si întretinut de Fratii Jurati ai Rondului de Noapte, a căror slujba este de a apara regatul de Ceilalti.

În timpul în care începe actiunea volumelor, Ceilalti nu au mai fost văzuti de 8.000 de ani, iar Rondul de Noapte a devenit mai mult o colonie penală: puterea sa e mica, fiind reprezentata în principal din criminali si refugiati, având putini cavaleri sau oameni de onoare care să îi linisteasca.