| Aberdeen a întrebat:

Citiți teatru? Care e piesa voastra preferată?
Și de asemenea, pentru cine a citit, ce părere aveți de lectura „Jocul de-a vacanța" de M. Sebastian?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Da, citesc si am citit foarte mult teatru.
"Jocul de-a vacanta" de Sebastian e minunata, mi-as dori nespus sa o vad si pusa in scena. Foarte, foarte mult mi-a placut, tot de Sebastian, "Steaua fara nume". Pe aceasta am avut si sansa de a o vedea pusa in scena.
Imi plac mult si "Titanic vals" (Tudor Musatescu), piesele lui Caragiale, ciclul "Chiritelor" al lui Alecsandri, teatrul absurd ionescian (chiar la sfarsitul lui 2015 am vazut, la teatru, "Cantareata cheala", preferata mea din acest gen), dramele si piesele istorice ale lui Shakespeare, piesele clasicilor francezi (Moliere, Racine, Corneille).

10 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Imi place mult teatrul.Am citit cam toate ale lui I.L.Caragiale.

| Aberdeen explică (pentru R0R0):

Recitesc Caragiale când vreau să mă binedispun. laughing
Altceva ai mai încercat?

| Aberdeen explică (pentru R0R0):

Ahh, era să uit, că tu erai cu Caragiale: iubesc „O scrisoare pierdută", și mai cu seamă versiunea pusă în scenă deja https//www.youtube.com/watch?v=pOt9GYh6owI A fost absolut minunat acest videoclip, l-am revăzut de două ori, și nu m-am săturat. :3

| R0R0 a răspuns (pentru Aberdeen):

Eu nu sunt adepta filmelor. Prefer sa citesc si sa imi imaginez eu. Nu am mai citit altceva.

| Aberdeen explică (pentru R0R0):

Și eu prefer cărțile în locul ecranizărilor. Dar piesele de teatru sunt în general specifice punerii în scenă, deci sunt o excepție plăcută pentru mine. Poți să încerci și tu Mihail Sebastian, teatru, are opere foarte bune, printre care cea pe care am enunțat-o în întebarea mea.

| R0R0 a răspuns (pentru Aberdeen):

Am auzit de el in Memoriile lui Eliade.

| syd a răspuns:

Am citit sofocle, euripide. imi place in special eugen ionesco

| Aberdeen explică (pentru syd):

Hmm, bun. De la Eugen Ionesco ce anume?

| syd a răspuns (pentru Aberdeen):

Scaunele, lectia

| twas a răspuns:

Citesc teatru absurd, imi place mult Matei Visniec. Piesa preferata cred ca e "Vagabondul".