| simplegirl2 a întrebat:

Cum imi sugerati sa invat pentru simulare la romana eseul de la subiectul 3? NU vreau sa invat tot eseul ci doar niste idei mai importante ca apoi sa il dezvolt. Si daca nu am citit opera in intregime?(ex:maitreyi, ion, harap alb)

8 răspunsuri:
| ann19 a răspuns:

Citesti rezumatele de pe netlaughingsimplu. Apoi urmezi pasii eseului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idei importante învățate într-o ordine logică și citești niște eseuri amănunțite ca să știi să dezvolți ideile.
Dacă nu le ai făcute (eseurile), te pot ajuta eu cu câteva.

| simplegirl2 explică (pentru ann19):

Nici chiar... din rezumate nu prea ai ce face un eseu happy

| elyy23elena a răspuns:

Tocmai asta trebuie sa faci, scrie pentru fiecare eseu ideile importante pe foi sau poti sa hasurezi ideile principale si este mult mai usor sa retii(eu asa fac). Nu este chiar atat de important sa citesti opera daca poti retine cateva fragmente sau versuri. Bafta.

| simplegirl2 explică (pentru anonim_4396):

Mersi....am eu carti cu eseuri, doar trebuie sa invat idei importante; P

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru simplegirl2):

Atunci spor la învățat :p

| simplegirl2 explică (pentru anonim_4396):

Mersi!

| Filip99Ursulean a răspuns:

Extrage ideile principale si dezvoltale