| marniii a întrebat:

De ce de cate ori se pune o intrebare despre carti pe site-ul asta vin o gramada sa se laude ca ei nu au citit o carte in viata lor? De ce e o mandrie ca nu citesti?

35 răspunsuri:
| SingleForOne a răspuns:

Aici sunt mulți ignoranți și îngâmfați care dau răspunsuri aiurea, doar ca să se bage în seama, și să ocupe spațiu degeaba. Nu doar pe categoria de literatura, dar pe orice categorie, și orice întrebare. Atât timp cât o întrebare are multe răspunsuri, relevante sau nu, aceasta nu mai este foarte atractivă, chiar dacă nu a primit răspunsurile pe care acea persoană le căuta.

| andreidmbm a răspuns:

E o mandrie sa nu citesti, asa spun cei care nu vor avea niciun viitor. Iar apoi se vor plange ca salariile din Romania sunt mici, sunt aceia care nu isi vor putea intretine o familie, si aceia care isi vor ingropa problemele in alcool, in loc sa le rezolve.

Doar aia vor spune ca e o mandrie sa nu citesti. Put si simplu isi lauda propria prostie.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca acestia ilustreaza perfect zicala: "Prostul nu e prost destul, daca nu e si fudul!"

| oglindasultanului a răspuns:

Pentru ca cei care chiar vor sa citeasca, se duc la bibllioteca sa socializeze.

| cfrtobias a răspuns:

Unde ai vazut tu ca e o lauda? nici sa comentezi sau sa isi dea parerea oamenii n-au voie?

| 120bulevard a răspuns:

Da-i in kilu meu de aici de inculti, ca daca ii pun sa-mi recite Riga Crypto plangem amandoi

| andreidmbm a răspuns:

Domnul meu, ca o informare: sciitori sunt si acum, filmele noi pe care abia astepti sa le vezi la cinema sumt regizate pe baza noilor carti care apar zi de zi.

Pe langa asta, se vede ca nu prea citesti, mai ales dupa gramatica si exprimarea de balta pe care o ai.

- "cai" se scrie "c-ai" (e prescurtarea cuvintelor "că ai")
- "cu scriitori, poeti"

Dar nu mai stau sa imi pierd vremea cu tine, prefer ca in timpul asta sa citesc o carte happy

| marniii explică (pentru cfrtobias):

De ce sa comentezi lucruri care nu te intereseaza?
Cand intrebarile sunt clar pentru oameni interesati?
Sa ma duc si eu pe la legislatie sa dau raspunsuri din burta: nu stiu legea, dar nici nu o s-o citesc? Nu vad rostul
Numai aici sunt 3 persoane care se lauda ca nu au citit, ca nu vor citi de parca mi-ar pasa.
https://www.tpu.ro/......de-pagini/
Dar asta vad mereu, nu doar la intrebarea asta.
Asa e la categoria asta in general deja devine enervant.

| FredericChopin a răspuns (pentru andreidmbm):

Bine mai TEHNICUSATOTSTIITORU da asa e voi tineti lumea asta in picioare si noile filme immm eu in afara de filme dinalea "Calumea " cu Piedone si cu ala cum il chema ma cu ala slabu si filme cu Jasem Staten a si Las Fierbinti NU am alte filme ca PUR si simplu NU IS INTERESANTE ce sa vezi poc-poc si atat serios TOT FILMU atat PS:-) nu am scris intentionat legat si a "scirs " CORECTORUL

| 120bulevard a răspuns (pentru FredericChopin):

Las Fierbinti nici nu e asa interesant, e o ciorba rurala fara fir diegetic si fantezista, puerila, nu ai ce cunostinte si valori sa dobandesti din aceasta diaree fierbinte, turnata in castron.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru FredericChopin):

Oau! Slaba carte te-a invatat femeia de serviciu de la scoala!

| cfrtobias a răspuns (pentru marniii):

Stai tu prost cu nervii de aici e problemawinking aici oricum nu schimbam subiect cum zici tu cu legislatie, ca acolo daca nu stii nu stii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le lua ca pe laude, ia-le ca pe simple afirmații. Pur și simplu există pe lume oameni care nu citesc și nu simt că au un retard în fața unui cititor din acest motiv. Personal, nu desconsider oamenii care nu citesc și afirmă asta. Nu e o rușine. Probabil ți se pare că ar comenta pe lângă, din moment ce acel gen de întrebare are clar un public țintă fixat: acela al iubitorilor de cărți. Totuși, aici se împart păreri, iar tastatura nu ne doare pe niciunul. E ca și cum ai întreba care e cea mai bună modalitate de a găti pilaf și ți-ar răspunde cineva că nu mănâncă orez de felul lui. Ai înțelege că se mândrește cu asta? Nu prea cred.

| marniii explică (pentru anonim_4396):

Afirmatii inutile. Si cea cu pilaful la fel. O pierdere de timp si pentru ei, ca nu castiga nimic comentand asa ceva, si pentru mine ca citesc asa ceva la intrebarea mea. Tocmai, ca nu consider ca trebuie sa citeasca toata lumea. Este doar un hobby. Dar una e sa zici:
nu imi place sa citesc la o intrebare unde esti intrebat daca iti place sa citesti, si alta e sa zici: da, pai pff eu nu am citit si nu o sa citesc niciodata o carte, n-am mai citit nimic de la scufitul rosu de ion creanga la o intrebare atat de specifica pusa DOAR cititorilor. Mie imi suna clar a lauda, nu vad niciun motiv pentru care sa te bagi in seama cu asa ceva altfel. E ca si cum ai spune ca tu nu pierzi vremea cu asa ceva, mi se par clar niste prostii zise la superioritate.
Daca ar fi doar afirmatii le-ai vedea peste tot. Nu doar la categoria asta.
Ar intra pe rand la fiecare intrebare si ai vedea numai raspunsuri ca alea cu pilaful. Dar e ceva specific la doar categoria asta, in rest vad ca lumea respecta intrebarile cel putin din cat am stat eu pe aici.
Ma duc pe Auto/Moto sa le zic ca nu-mi plac masinile, nu ma intereseaza ce vorbesc ei acolo.

| marniii explică (pentru cfrtobias):

Pai nici tu nu stii cat iti ia sa citesti o carte de 300 de pagini daca nu ai citit niciodata, deci nu inteleg ce incerci sa demonstrezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru marniii):

Oamenii comentează cât se poate de des doar ca să se bage în seamă. Adevărat, e pierdere de timp, dar alegerea le aparține. Poate că nici nu vor să fie productivi. Uite exemplu: un impuls de moment mi-a pus telefonul în mână și iată-mă scriindu-ți despre ceva cât se poate de mic și insignifiant pentru mine. Iată-te și pe tine, răspunzându-mi, deși îmi lași de înțeles încă de la început că nu ți-a fost de niciun folos părerea mea. Observi ce se întâmplă? E tipic omenesc să te pierzi în inutilități. Diferența de aici constă în faptul că răspunsurile noastre se leagă unul de altul. Ale altora, nu prea. Păcat sad

Cât despre postura ta de persoană care întreabă, nu poți să-ți selecționezi interlocutorii aici. Dacă un necititor vede cuvântul "carte" și vrea să-și exprime în scris relația pe care o are cu cartea, o va face indiferent de factorul zero câștig. Nu e o situație singulară asta cu cărțile. Răspunsuri pe lângă subiect are site-ul cu duiumul. O să mă duc la o întrebare de Auto/Moto și o să zic că îmi plac botoșeii mov. E dreptul meu. Nu vreau să demonstrez nimic cu asta. Mă aflu doar în trecere. Maxim caut să enervez pe cineva. Mă plictisesc.

Îți plac botoșeii mov? happy Dacă da, de ce? Dacă nu, de ce?

Ce citești acum?

| Violleta2022 a răspuns:

Din prostie, nu mandrie

| cfrtobias a răspuns (pentru marniii):

Si tu puteai lasa fara postarea asta si nu comenta nimeni, asa tu ce demonstrezi?

| FredericChopin a răspuns (pentru 120bulevard):

Deci 1 la mana vb FRUMOS nu cum ai vb acum ca astea is CUVINTE de BOSCHETAR si 2 la mana pai in Las Fierbinti iti da deci cum e fiecare ep e INSPIEAT din FAPTE REALE intrepertate de cate un personaj a apropo de unde ma rog stii ca e o diare intr-un castron daca nu te UITI vezi ca de dai SINGUR de GOlL PS :-) se VEDE ca NU prea CITESTI

| FredericChopin a răspuns (pentru Salontanul):

Bine mai copilul asa e te se vede ca te ROADE INVIDIA

| FredericChopin a răspuns (pentru andreidmbm):

Si cam ce "SCRIITORI " importanti mai sunt ca aia "CALUMEA" au MURIT de MULT

| 120bulevard a răspuns:

Crezi ca ma sperii, Frederic Chopin?

| FredericChopin a răspuns (pentru 120bulevard):

Totu tu te ai băgat că rahatul n vorba și amu vrei sa scoți basma curata? Vezi ca am CUNOSTINTELE MELE care...

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru FredericChopin):

Ce? Ca nu stiu sa scriu agramat ca tine? Si mai este o chestie: "copilul" asta are atatea vacante si concedii cati ani de viata ai tu.

| FredericChopin a răspuns (pentru Salontanul):

18 asa si ce eu ce nu pot avea sau ce PS :-) NU SUNT ROMAN

| FredericChopin a răspuns (pentru Salontanul):

Am venit în Romania acum 4 ani ca colo "acasa" începuse un RAZBOI :-(

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru FredericChopin):

Una din conditiile de pe acest site (TPU) este sa scriem corect gramatical. O alta conditie, si mai importanta, este sa nu jignim. Tu le incalci pe amandoua intr-o veselie. Ai toate sansele sa nu faci multi purici pe aici.

| FredericChopin a răspuns (pentru Salontanul):

Deci 1 eu ti-am zis de scris ti am zis de ce "nu prea " scriu CORECT "si 2 alea NUS "jigniri" cu asemenea intrebari ...Nu se vb pe us site de intrebari...Ia sa vedem cine a inceput o in 5 mai ZeulVostru Aiezen a raspuns (vezi mai sus)

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru FredericChopin):

Atentie! Amandurora v-au fost sterse raspunsurile jignitoare. Eu, insa, am printscreen-uri dupa toate raspunsurile jignitoare. Asa ca macar nu minti. Te rog abtine-te!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru FredericChopin):

Apropo! Uita-te peste raspunsurile sterse: sus in dreapta!