| cocoshanell a întrebat:

Se poate raspunde la intrebari fara a jigni? fara a corecta intrebarea?
fara sa te umfli in pene cit de destept esti tu si cit de bine sti tu limba romana? intrebare adresata pentru toti cei care au acest obicei de prost gust
care se mandresc ca au citit la viata lor o gramada de carti insa doar una au uitat o sa o citeasca! C B M? sti ti de ce la ce fel de carte vine aceste initiale voi cei care va lauda ti ca sunte ti olimpici si bla bla bla...

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Una e să ai CÂTE O GREŞEALĂ şi alta e să abunde greşelile cum e cazul tău.
Una e o greşeală de tastare (o literă în minus, o literă în plus, etc.) şi alta e greşeala din neştiinţă (cum e la tine "lauda ti", "sunte ti") care se repetă constant.
Ah... şi de prost gust eşti tu cu aprecierile tale şovine şi nici într-un caz noi cei care-ţi reamintim că eşti ipocrit: Pe de-o parte te dai apărător al românismului, pe de altă parte eşti şovin şi pe de-a treia parte, colac peste pupăză, eşti agramat.
Şi eu sunt patriot şi crede-mă că nu m-apuc de înjurat şi categorisit toţi ungurii ca fiind scârbe infecte ştiut fiind faptul că nici românii nu-s sfinţi.
Salut.

Dacă-mi mai raportezi o dată răspunsul vei fi cu siguranţă suspendat pentru raportări abuzive! Ştiu că nu-ţi convine realitatea dar cu cât o accepţi mai repede cu-atât mai bine pentru toţi!

| Adorable a răspuns:

Nu toti se lauda pe acest site si nu toti sunt pe interes!
Singurul pe care il vad revoltat esti tu.

| DacaTuSpui a răspuns:

Am observat si eu ca sunt unii care incearca sa corecteze la cea mai mica greseala de ortografie. Eu una intru pe TPU ca sa vad ce probleme au alte persoane de varsta mea, eventual sa ajut cu un sfat daca sunt in masura. Nu cred ca TPU a fost infiintat pentru a ne jigni unii pe altii, sau lucruri de genul asta. Daca cineva nu a fost destul de explicit cu o intrebare, poti sa treci mai departe, nu sa il critici. Exista o gramada de motive pentru care ar fi putut gresi: poate avea emotii, era suparat/nervos, sau poate pur si simplu nu a stiut sa scrie corect. Nu cred ca e cineva in masura sa ii critice pe ceilaltihappy. Imi place sa observ ca nu sunt singura care e de aceasta parere>big grin

| Hassel a răspuns:

Fiindca scriem la tastatura e normal sa mai si gresim cate odata... o litera in plus/minus sau lipsa unui spatiu se poate scuza, fiindca de exemplu eu cand sunt nervos sau grabit gresesc mai mult decat de obicei.
Referitor la chestia cu olimpicii-si eu sunt olimpic la romana dar nu ma umflu in pene prea tare cu asta, fiindca rezultatele la scoala nu sunt relevante, ci tin foarte mult de personalitate si alti factori...
Ideea e nu trebuie sa ne jignim intre noi degeaba...eu personal imi dau seama ca cineva nu stie sa vorbeasca corect romana nu cand omite o litera, ci cand conjuga gresit mai multe verbe sau pune articolul rau.In rest greselile sunt relative la pc, fiindca nimeni nu poate scrie la tastatura la fel de corect cum scrie si pe o foaie, cu un pix.pacehappy

| mirunaana a răspuns:

Eu stiam ca cbm este cuptor electronichee hee. ce este de fapt?tongue.si in plus asa poti sa faci cu oricare titlu de cartelaughing ii iei initialele si nah! ghiceste frate.plus ca nici pe GOOGLE nu am gasit ce zici tu acolo thinking

| Dannyjj a răspuns:

Mi se pare haios ca tu vorbesti despre "cat de corect stim noi sa scriem in limba Romana", dar tu ai greseli gramaticale enorme.
Deci daca te duci la un patron si ii scrii in C. V. cu asemenea greseli, iti garantez ca C. V-ul tau nu il va pune langa celelalte, ci mai aproape de coltul biroului(coltul cel mai apropiat de cosul de gunoi). Daca nu stii sa comunici, cum vrei sa ne intelegem?
Fara jigniri a fost.
Hai ca voi incerca sa evit sa mai raspund la intrebarile postate de tine.

| Dannyjj a răspuns:

Am trait s-o aud si pe asta, deci tu vorbesti de codul bunelor maniere, dar tu vi cu intrebari rasiste despre unguri.
Cati ani ai?
Pacat ca nu te stiu, sa fi stat si noi 5 minute de vorba, sa fi vazut si eu cat de inteligent esti tu si ce modalitati de exprimare ai, sa vad doar ce stii, ca sincer eu cred ca esti un copil de 14 sau 16 ani, care nu are altceva de facut decat sa intarate lumea cu intrebari care cuprind cuvintele "de ce... ungurii" si care face "misto" aici.
P. S. Nu am nimic cu cei care au greseli gramaticale, dar daca "aia" se umfla in pene, atunci da, trebuie sa le zic ce smecheri sunt ei, dar nu stiu nici macar sa scrie corect, dupa aceea vin ei "nevinovati" cu alte intrebari ca de ce sunt luati la rost, dar nu specifica si ce au facut.

| d3nut7 a răspuns:

Codul Bunelor Manierehappyeu nu comentez parerile celorlalti.Bafta!