| anonim_4396 a întrebat:

De ce in Romania nu se citeste poezie? Sau, de ce in Romania cartile de poezie au o vanzare foarte prosta in comparatie cu cele de proza ( chiar nu exista un poet care sa/i atraga pe cititori)?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca exista un deficit de educatie, mai ales la cei mai tineri. In special familiile nu i-au incurajat sa citeasca, asa ca am vazut adolescenti care nu citesc nici macar 10 pagini intr-o zi, lasand timpul sa treaca steril pe langa ei.
Eu sunt deja batrana (am 35 de ani) si am si abonamente la biblioteca si cumpar carti in fiecare luna. Dar generatia mea este o generatie mica, se nasteau putini copii pe vremea aceea, asa ca nu poate acoperi oferta de carte de pe piata. Exista multi poeti minunati, dar iti trebuie mintea deschisa si o anumita educatie ca sa-i descoperi. Si e mai usor sa traiesti ingenunchiat decat sa faci efortul de a-ti salta capul spre lumina

| DanG a răspuns (pentru Brigaela):

Vreau sa adaug si eu ceva la raspunsul d-voastra. Majoritatea adolescentilor care citesc, citesc doar carti comerciale, in care nu gasesti nici un pic de expresivitate. Si eu citeam carti comerciale, dar am constatat ca nu sunt bune de nimic datorita cartilor romanesti care m-au convins care e adevarata valoare a unei carti.

| Brigaela a răspuns (pentru DanG):

Pana la urma, cititul si mai ales poezia nu este pentru oricine. Si e bine asa, trebuie sa ne faca cineva si ciubotele, cum zicea Creanga

| zurick a răspuns:

Eu sunt o devoratoare de lectura.Crede-ma nici proza nu se citeste prea mult d-apoi poezie.Pe langa ca sunt atatea carti in proza frumoase sunt si poezii extraordinare, preferata mea fiind Noi vrem pamant de George Cosbuc

| KateMiddleton a răspuns:

Vezi ca poeziile au un sens ascuns.Desigur,e cu mult mai greu sa trimiti un mesaj prin intermediul poeziei decat prin intermediul unui text scris in proza.Ai nostri nu prea vreau sa mediteze asupra tuturor figurilor de stil pentru a descifra poezia.
M-as bucura daca poporul ar mai citi macar si proza.
Bafta!

| acinorev a răspuns:

Desi poeziile faceau parte din trecut, acum chiar si cititorii pasionati se intrec in carti de proza.
Poeziile contin de fapt arta omenirii si bogatia sufletului, nu SF-urile!

| NoOneKnow a răspuns:

In primul rand, literatura nu ii mai atrage deloc pe cititotri, iar in al doilea rand, firul narativ e mai usor de inteles tecat un text liric.

| mihaibrad a răspuns:

In ce tara proza nu se vinde mult mai bine decat poezia?happy
Raspunsul nu e de cautat in Romania, ci in straturile interioare ale omului.
Universul/viata/existenta sunt complexe, proza imbraca mult mai multe haine, forme de manifestare.

| Geo235 a răspuns:

Pe romani nu-i mai intereseaza poezia. Ei sunt "foarte ocupati" tongue. Acum singura lor placere sunt manelele.

| tTeo a răspuns:

Findca au uitat sa "traiasca".Pe unii nu ii inspira nimic decat facebook-ul, manelele si petrecerile.Cititul nu e una dintre ocupatiile lor. Nu ai ce sa faci.