| NustiucenumesapunnN83 a întrebat:

Deoarece nu am primit foarte multe raspunsuri la intrebarea mea de ieri, o repet. Cam pentru ce varsta sunt autorii (am mai adaugat cativa): H.G. Wells, Cehov, Moliere, Shakespeare, Victor Hugo, Rafael Sabatini, Arthur Conan Doyle, Tolstoi? Si daca se poate cum vi s-au parut.
Multumesc!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Îi poți citi și la 15, și la 51 de ani; dar cu siguranță îi vei înțelege altfel.

| Mosotti a răspuns:

Nu ai primit raspunsuri ca poate multi nu pot da o parere, ca nu au avut de a face cu ce scriau ei, inclusiv eu.
Se va repeta nr mic de raspunsuri chiar daca ai repetat.
Stereg-o pe cealalta ca sa nu fi acuzat de spam, de conducere., sau pe asta si o lasi pe cealalta.
Tu faci cum vrei, eu am dat doar o parere.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Toți scriitori enumerați de tine sunt scriitori de clasa, nu oricine poate citi sau înțelege operele lor.
Dintre cei de mai sus eu am citit,, O lume dispărută" de A.C.Doyle și,, Visul unei nopți de vară"de Shakespeare.
,, O lume dispărută" a fost o carte superfaina dar cea a lui Shakespeare nu m-a dat pe spate.Ah și am mai citit puțin și,, Mizerabilii"a lui Victor Hugo.
Daca citești o carte de la fiecare scriitor menționat de mai sus te poți considera un as în literatura.Totii scriitorii pe care i-ai enumerat mai sus merita citiți chiar daca fiecare are stilul lui diferit.

| Eireann a răspuns:

Dintre cei enumerati de tine nu am citit nimic de Rafael Sabatini dar Cehov este printre autorii mei preferati. Piesele de teatru nu sunt facute sa fie citite ca un roman, trebuie adaptate de un regizor si scenaristii, actorii, etc. - si sa fie un spectacol. Mi-a placut Macbeth cand l- am vazut la teatru, nu m-a pasionat cand am citit piesa. Cam toti poti sa fie cititi de la varsta adolescentei, sa zicem 13 ani in sus.