| GigelDinSatuVecin a întrebat:

Di ce e Caragiale important? Am citit "Caldura mare" si nu am priceput nimic: pana la urma era sau nu d. Popescu acasa? Si domnul acela a spus ca el cauta strada "Sapientii", flacaul i-a zis ca a gresit strada si ca asta este strada "Pacientii", iar apoi domnul a inceput sa intrebe toti trecatorii despre strada "Pacientii" iar atunci cand babeta si tanarul i-au raspuns ca asta este strd. Pacientii, el le-a zis ca sunt prosti dar atunci cand sergentul a zis acelasi lucru domnul nu s-a mai suparat si chiar a zis mersi. Ce logica are asta?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

"acum 28 minute | GigelDinSatuVecin a întrebat:
Di ce e Caragiale important?"

pentru ca literatura nationala "classica" e foarte limitata in romana, asa ca tot ce avem, umflam pana in panzele cele mai albe, inclusiv chestii de gen Sadoveanu, care a fost un comuist nenorocit, dar care e predat si in ziua de azi, ca doar vezi doamne e cultura romaneasca "importanta"

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nici mie nu imi place Sadoveanu, dar exista literatura romana mult mai complexa! Spre exemplu, autori precum Liviu Rebreanu, Marin Preda, George Calinescu, Mircea Eliade, etc. sunt mult mai buni! Am avut si autori de exceptie in literatura noastra!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bă Gigele culca te ca esti obosit, tu si fratilii mîrlanulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of Doamne! Analfabetism functional?

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu are logică și tocmai asta a urmărit și Caragiale! Ion Luca Caragiale a fost, în mare, scriitor de comedie iar opera sa este plină de personaje tâmpite sau care habar nu au despre ce vorbesc (Nae din "Situațiunea" sau feciorul și domnul din "Căldură mare") și copii răsfățați care fac numai prostii (ex: Ionel din "Vizită" sau Goe din "Dl. Goe"). Asta a vrut să sublinieze Caragiale când a creat dialogul descris de tine sau când a compus replicile lui Nae, pline de anacoluturi.