| Pungash a întrebat:

Doar pentru cei care au treaba cu Lord Of The Rings. vreau sa citesc cartile.dar nu stiu cate sunt si in ce ordine..eu am gasit asa..The hobbit (carte separat) Trilogia stapanul inelelor (3 volume ) History of the Middle-Earth ( 12 carti ) si Sons Of Hurrin ..cu ce incep cu ce termin..mai sunt si altele?

Răspuns Câştigător
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Citesti:
Silmarillion
Copiii lui Hurin
Hobbitul
Seria Stapanul Inelelor.
Spor la treaba.

6 răspunsuri:
| MariusN1 a răspuns:

Parearea mea sa citesti The Hobbit -> The Lord of the rings -> The Silmarillion. astea sunt cartile care cuprind totul incepand cu primul ev pana la inceputul celui de-al 4-lea ev. History of the Middle-Earth e o serie de volume in care e descris totul de la inceput pana la sfarsit (primele 5 carti au legatura cu inceputul cartii The Silmarillion, de la 6 la 9 cu Lord of the rings si de la 10 la 12 cu sfarsitul cartii The Silmarillion)
Eu unul personal am citit The Silmarillion prima data iar apoi The Hobbit si Lord of the rings. dar iti recomand ordinea de mai sus pentru ca nu o sa te plictisesti citind. bafta sa ai la citit si la priceputul povestii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu astea sunt
Lord of the rings
-The Fellowship of the Ring
-The Two Towers
-The Return of the King

Alte carti dar din aceeasi serie:
-The Hobbit
-The Silmarrillion
-The Histories of Middle Earth

| MadRaven a răspuns:

Stapanul inelelor este una, celelalte carti sunt alta.Au in comun ceva lucruri, dar nu fac toate parte din stapanul inelelor.
E u am citit stapanul inelelor, si e foarte frumoasa, dar e si greu de citit.
Baftă

| Pungash explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Va multumesc tuturor ca ati raspuns. mersi cioran foarte la obiect. daca ati putea sa veniti si cu un site. unde sa le gasesc toate ar fi super... daca nu ma descurc am google si sunt baiat mare

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Pungash):

Incearca pe Scribd.
Daca nu,scrii pe google de ex: silmarillion pdf.
Oricum, cauta, ca vei gasi.
Si in caz ca ai cont pe FL, le gasesti si in romana, daca vrei.

| mihai2pack a răspuns:

Daca nu ai citit nimic din ele pana acum, si o iei de la 0, iti dau eu cel mai util sfat. Cei care au mai raspuns aici, vada ca au o idee formata despre carti, doar ca foarte putin, eronata. Eu iti spun sa le citesti, asa cum le-am citit si eu, adica: Hobbitul, Stapanul Inelelor, Silmarillion, Copii lui Hurin, Povesti Neterminate. E bine sa citesti intai povestile propriu-zise(Hobbitul-Stapanul Inelelor) si apoi sa aprofundezi lectura cu celelalte. Cat despre History of the Middle-Earth, din cate stiu eu, nu a fost inca tradusa in romana. Daca poti sa le procuri si sa le citesti in engleza, atunci spor la treaba! Important este sa o citesti ultima! Bafta la lecturat! happy