| Suissa_Carmen_1968 a întrebat:

Doresc sa-mi editez cartea, s-o public si sa o distribui. Care sunt pasii ce trebuie sa-i fac?
Va multumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru publicarea cartii exista doua posibilitati:
1.Trimiti manuscrisul uneia sau mai multor edituri de profil. Daca va placea unei edituri o va retine, publica si comercializa, caz in care vei primi si o suma de bani, prevazuta in contractul de publicare.
2.S-o tiparesti pe cheltuiala ta, incheind un contract cu o tipografie care tipareste carti. Pretul de tiparire se va stabili prin negociere cu tipografia.

| Suissa_Carmen_1968 explică (pentru Ioandelasal):

Buna ziua Domnule Ioandelasal,
Va multumesc pentru raspuns!
Cand trimit un manuscris unei edituri, sunt anumite reguli pe care trebuie sa le respect? Sunt severi in privinta aranjarii in pagina, accent, etc Daca trimit manuscrisul la mai multe edituri, cum pot fii sigura de confidentialitate? Ati lucrat vreo data cu edituri internationale?
Va multumesc si va doresc o zi buna!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Suissa_Carmen_1968):

1.Trimiti manuscrisul prin recomandata cu confirmare de primire, ca sa fii sigura ca l-au primit.
2.Nu exista reguli fixe, te poti uita pe site-ul lor oficial ce reguli au in privinta trimiterilor.
3.Fiecare editura trebuie sa respecte anumite reguli, printre care si confidentialitatea. Le gasesti tot pe site-ul lor.
3.N-am lucrat cu edituri de nici un fel, nu sunt scriitor.

| Suissa_Carmen_1968 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc din suflet!

| ellutza a răspuns:

Suna la o editura oarecare, gasesti pe net o gramada si roaga sa-ti explice pasii si cat costa, cel mai simplu si sigur

| Suissa_Carmen_1968 explică (pentru ellutza):

Multumesc mult Ellutza! Am contactat deja o editura virtuala si am trimis un capitol. Fiind prima mea experienta, n-am stiut ça aranjarea in pagina este f.importanta. Nu sunt un as al calculatorului, crezi ça poate fii o problema asta? Évident, nu fac aluzie la greseli de ortografie, dar sunt anumite reguli cand trimiti un manuscris la o editura? Si daca trimit cartea mea la mai multe edituri, cum am eu siguranta la confidentialitate? Multumesc pentru raspuns!