| Drîgă_Andrey_2000 a întrebat:

Este corect fată chineză? Stiu ca nu suna bine dar vreau sa stiu daca este corect Plz ROG SERIOZITATE.
Daca raspunzi la misto mai bine nu raspunde!

Răspuns Câştigător
| Zuse a răspuns:

Este corect!

Chinezoaca este echivalent cu Chinezoi nu Chinez!
Deci Chinez este masculin si Chineza feminin.

Este prea putin termenul dar este ok!

13 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Nu e corect. E ca si cand ai zice fata romana. E chinezoaica la fel cum e romanca.

https://dexonline.ro/definitie/chinez

Feminunul e chinezoaica.

| BilaRomânească a răspuns:

Sună mai ok "o fată de origine chineză". Chinezoaică sună cam rasist, nu știu.

| antimulte a răspuns:

Pe scurt, nu.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Zuse):

Cu toate astea, nu este corect ''chineza'' cand te referi la o fata.A explicat si Iney de ce.

| Andrei200202 a răspuns:

"chinezoaica" > romanoaica?
Suna urât chinezoaică.

| gabicoo a răspuns:

China girl

| Catrice a răspuns:

Pentru ăștia de se dau culți pe aici
https://dexonline.ro/definitie/chinezoaică

| sabin89 a răspuns:

Nu e o regulă. Pentru fiecare ţară e diferit: americancă, pakistaneză, bulgăroaică...

| Simpatic a răspuns:

Fata chinezoaica, fata americanca, fata romanca, fata coreeanca

nemtoaica, japoneza, italianca, cam asa se conjuga etc

| Zuse a răspuns (pentru siriusblack98):

Apreciez comentariul tau dar ce a comentat Iney nu este explicație.
https://ro.m.wiktionary.org/wiki/chinez
Femininul este chineză la singular si chineze la plural, nu chinezoaice.
"Chineze"nu inseamna mai multe limbi chineze la un loc nu?

Și la o femeie de origine spaniola zici spanioloaica? Mie nu imi place cum suna, spanioloaica și chinezoaica suna a cuvant intemeiat pe camp la un pumn de semințe... acum avem strazi!

Cu tot respectul pentru limba Româna pentru ca avem totusi o limba destul de solida, dar cei care sunt platiți sa intrețina integritatea limbii nu muncesc, motiv pentru care generația noua inlocuiește cuvintele cu engleza decat sa isi bata capul cu o sonetica de cioban sau paranteze inutile ca sa ajunga la punctul gramatical.

Evoluția are continuitate datorita celor care au de adaugat! Nu acelor critici dependenți de autoritați externe.

Eu zic ca nu avem suficiente chinezoaice ca sa se articuleze termenul de la sine, la o femeie de origine olandeza zici olandezoaica? Zici olandeza! Chiar daca tot așa te referi si la țara din care provine.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Zuse):

Eu nu contest faptul ca nu suna mai bine ''chineza'' fata de ''chinezoaica'' dar forma a doua mentionata a fost adoptata pentru referirea la o persoana de sex feminin in vederea eliminarii oricarei confuzii intre aceasta si limba chineza in sine.Ca vrem noi sa inlocuim cuvintele cum ne convine este altceva, fiecare este liber sa o faca.

| TheWznd a răspuns (pentru Zuse):

Pe același principiu, româncă este echivalent cu românc?laughing)

| Zuse a răspuns (pentru TheWznd):

Nu, aia ar insemna transexual. laughing