| anonim_4396 a întrebat:

Eu mi-am cumpărat multe cărți de self help și auto ajutor pe care inca nu le-am citit si am de gând sa ma ajut cumva, sa îmi îmbunătățesc gândirea și viata.E speranța mea.Cea pe care o citesc acum e Anteeneaza-ti creierul de Joe Dispenza si vad ca are potențial și îmi suscita interesul.

Vreau sa va intreb:

Poți sa îți îmbunătățești viata cu ajutorul cărților de self help, auto ajutor și psihologie practica care te învață cum funcționează mintea, gândirea, creierul, psihicul etc
Vreau sa stiu un singur lucru:
Dacă chiar exista oameni care si-au îmbunătățit semnificativ viata cu cartile de auto ajutor?

Exista șanse reale ca acest tip de cărți sa te ajute sa îți schimbi și îmbunătățești viata în bine?

Încă visez ca voi fi un om mai sănătos și mai fericit și pot sa scap de anxietate severa și depresia care ma macină de 14 ani la care nici medicamentele psihotrope nu m-au ajutat

Îmi fac iluzii sau cărțile de acest tip chiar ma pot ajuta?

Speranța mea e în Dumnezeu și în cărțile astea și știți su voi aceasta zicala foarte cunoscuta si cred ca si foarte adevarata:Speranța moare ultima.

Dacă o sa ma simt mai bine si o sa reusesc sa maj scap de anxietate si depresie vreau sa fac Facultatea de Istorie inspirat fiind de Corneliu Vadim Tudor(R.I.P) pe care îl apreciez și l-am apreciat foarte mult în politica și care m-a făcut sa îmi placa și istoria si politica.(La scoala am fost cel mai bun la Istorie din clasa si la examene)

1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Buna.Am o banuiala ca ai mai intrebat intr-o maniera asemanatoare si in trecut.Raspunsul meu, e ca si atunci, da este posibil. Daca ai vointa si speranta in Dumnezeu, nu cred ca te poate opri nimeni si nimic.Fa-ti o rutina si tine-te de ea, baby steps!