| assylum a întrebat:

Exista varianta in romana a cartii "Telling lies"- Paul Ekman?

6 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,

Cartea „Emoții date pe față" se traduce în engleză "Emotions Revealed", deci nu este lucrarea despre care vorbești tu. Din cercetările pe care le-am făcut, „Telling Lies" nu a fost tradusă în limba română, însă o poți cumpăra de aici ( http://www.okian.ro/autor-24112-paul-ekman.html ) în limba engleză.
Este chiar mai bine să o citești în limba în care a fost scrisă deoarece vei înțelege mai ușor mesajul autorului și nu vei pierde eventuale semnificații.
Mult succes!

| AdrianaBacescu a răspuns:

Nu stiu sigur daca exista varianta in romana a cartii Telling Lies.

| EvaDuarte a răspuns:

Http://www.karte.ro/carti/autor/paul-ekman mai ai aici alte carti. dar eu fac psihologia si daca gasesti varianta in engleza ar fi de preferat. majoritatea traducerilor sunt prost facute si oricum se pierde mult din mesaj atunci cand se traduce ceva. intotdeauna este de preferat sa citesti cartea in varianta originala. eu am citit anumite pasaje din astfel de carti in romana si in engleza si diferenta e vizibila

| assylum explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!