| baime a întrebat:

Heeei all. Ce parere aveti despre rolul mitologiei in dezvoltarea culturii? Credeti ca este importanta? Sincer.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu este obligatoriu să știi despre mitologia greacă și romană dar este atît de fascinantă încît e o mare pierdere, a fiecăruia dintre noi, să nu avem cunoștință despre acestea.
Cele mai importante lucrări ale literaturii universale, referitoare la acest domeniu sînt:
„Legendele și miturile Greciei antice" a scriitorului rus N.A.Kun.
Marile epopei clasice ale lui Homer, „Iliada " și „Odiseea".
„Eneida " a scriitorului latin Vergilius
Trilogia „Divina Comedie" ( „Infernul", „Purgatoriul", „ Paradisul ") a marelui scriitor italian renascentist Dante Alighieri.
Cel puțin 20 % din marile scrieri ale lumii, precum și alte capodopere artistice ( pictură, muzică, coregrafie, arhitectură, film, teatru), fac trimitere sau au tangență cu mitologia greco - latină.
Încearcă să găsești să citești un dicționar de mitologie ( Viktor Kernbach sau George Lăzărescu) precum și excelenta lucrare a lui Barbu Marian „Dicționar de citate și locuțiuni străine".
Să ai sănătate!

| aCek1ng a răspuns:

Cred ca mitologia ocupa un loc important in dezvoltarea cultrii happy E bine sa stii cat mai multe despre trecut + ca te captiveaza