| zUzUkidoO a întrebat:

Buna TPU`! Voi ce parere aveti despre importanta protejarii animalelor? De ce credeti ca e importanta? Fundaa`!

Răspuns Câştigător
| alish a răspuns:

Buna... Eu sincer sunt de parere ca animalele ar trebui protejate, ptc nu sunt cu nimic inferioare noua[decat faptul ca nu pot vbii chatterbox] si daca acum le facem asta animalelor[le omoram in ultimul hal, le punem sa traiasca un cele mai jalnice conditii.etc] intr-un viitor apropiat assta o sa se intample si cu oamenii...sad. Animalele ne apara sh sunt singurele care nu ne critica :X. Gandeste-te ca iti iei un catel[mai mare laughing], daca il cresti, il speli si ii dai de mancare sh ii oferi iubire, el te va apara sh niciodata nu te va critica, chiar te va asculta cand ai o problema, pe cand acum copii isi omoara propriile mame.Am ajuns chiar mai salbatici decat animalele.Sa iti dau un ex: eu locuiesc intr-un oras mic sh aveam doar un singur magazin de animale de unde puteai cumpara mancare, culcusurii, colivii, ba chiar si animale, dar din pacate oamenii s-au gandit ca ar fi mai bine sa se construiasca o cofetarie in locul acelui loc micut pentru animale[pe langa alte 100 de cofetarii].Acm au mai lasat o incapere de 2/3 pentru magazinul de animale sh unde erau altadata papagali,pesti, hamsteri, colivii, mancare, lese sh altele, au ramas doar 4 papagali intr-o cusca normala sh 2 saci cu mancare pentru caini.Iti dai seama cat de egoisti au fost oamenii. Sper sa te ajute sa intelegihappy Baftawinking :*

4 răspunsuri:
| Bitzy a răspuns:

Buna!
http://www.scritube.com/biologie/animale/Sa-protejam-animalele175138138.php
1.Pentru ca facem parte din acelasi Univers.Pentru ca in acest Univers exista unele echilibre ale naturii care nu trebuiesc distruse.Pentru ca fiecare lucru sau fiinta de pe planeta, are un rost al ei, pe care trebuie sa il gasim.Pentru insasi VIATA care sunt si ele, ca si noi.Pentru ca lumea e frumoasa asa cum este ea…Pentru fffffffffffffffffffff multe lucruri trebuie sa le protejam!
2.animalele trebuie protejate deoarece Dumnezeu nu le-a lasat degeaba pe pamint si fac parte din natura!
atita timp cit spunem sa omaram sintem criminali si instigam la crima nu numai asupra animaleler ci si asupra oamenilor.subconstientul nostru actioneaza negativ si are consecinte dezastruoase.
trebuie sa creem o armonie si sa nu urim nimic, ci sa pretuim orice forma de viata!
3.Trebuie sa protejam animalele pentru ca sunt fiinte deosebite, dotate cu gingasie si o frumusete aparte. Si daca simpla lor frumusete nu e suficienta pentru a le proteja, o putem face macar din egoism…pentru ca viata noastra este imposibila in absenta lor…!
Sper ca te-am ajutat! P-pa!

| WhatMeanLove a răspuns:

Iti spun ce cred eu despre animale! Sunt niste fiinte pasnice care uneori sunt mai bune la suflet ca oameni...mai bine iti iei un animal de casa care iti va alaturi totdeauna decat sa iti faci o prietenie cu cineva care iti va fi alaturi doar la bine nu si la rau! Spune tu! Chiar nu merita protejarea animalelor?

| deeaa_4080 a răspuns:

Da e imp.f imp

| Cucta_Nicoleta_1985 a răspuns:

Eu cred ca animalele sunt fiinte care ne iubesc mai mult decit pe sine(in special cainii)si de aceea cred ca trebuie sa le protejam.