| bibibc6a a întrebat:

Hei.Azi am dat evaluarea nationala. La exercitiul cu cratima am scris camarcheaza elidarea vocalei i si conservarea metricii versurilor. Problema este ca poezia avea versificatie moderna deci conservarea metricii versurilor nu mergea.Voi fi punctata cu punctajul maxim sau doar jumatate.(in barem nu se specifica)

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ai greșit deloc. În toate poeziile, cratima conservă ritmul, rima și măsura (rolul prozodic).
Cratima mai avea încă două roluri în poezia de față. Pe lângă elidarea unei vocale (rolul fonetic) ea mai are rolul de a ajuta la pronunțarea într-o singură silabă, unește două părți de vorbire diferite, conjuncția coordonatoare "și" de prepoziție simplă "în" (rolul morfologic). Success!

1 răspuns:
| Borsecuț a răspuns:

Trebuia sa pui macar 3 intrebuintari ale cratimei deoarece, daca unul era gresit, mai aveai altul care sa te salveze. In mod sigur primesti 2 puncte pentru ca ai scris de elidare. Eu zic ca ti-ar putea puncta un profesor mai intelegator celelalte 2 si pentru faptul ca ai scris de conservarea metricii. Acum depinde foarte mult ce prof nimeresti; or sa fie doi, si cine stie, poate unul iti pune punctajul complet, poate altul doar jumatate. Aici depinde foarte mult de noroc. happy