| cartofiorce a întrebat:

Hei. Ce cărți ați citit și v-au impresionat sau v-au plăcut în mod special? :3

11 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

"De veghe in lanul de secara" de J.D.Salinger
si "Viata ca o prada" de Marin Preda. e "Amuleta din Samarkand" de Jonathan Stroud sau "Cronicile Wardstone" de Joseph Delaney.

| cartofiorce explică (pentru OnuOnulică):

Am în în program să citesc "De veghe în lanul de secară", am auzit că e o carte bună. happy

| thegatekeeper a răspuns:

Sunt multe, dar am sa enumar cateva: Cimitirul animalelor, Lista lui Schindler, Jurnalul Annei Frank.

| drogh a răspuns:

Singur pe lume de H. Malot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut :3
Pe mine m-au impresionat toate cărțile pe care le-am citit, pentru că fiecare carte are un mesaj aparte, dar, printre "preferatele" mele se numără:

-Alchimistul
-Minunea
-Băiatul cu pijamale în dungi
-Cititorul din peșteră
-Apele Diavolului

| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Qvo vadis"-Henruk Sienkiewicz
"Femeia in alb"-Wilkie Collins
"Rosu si negru"-Stendhal
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Contele de Monte-Cristo"-Alexandre Dumas

| Papillon09 a răspuns:

Casa ingerilor de Pascal Bruckner este interesanta. Fata cu picioare de sticla de Ali Shaw. Trilogia culorile dragostei de Kerstin Gier ( Rosu de rubin, Albastru de safir si Verde de smarald). Moarte pe Nil de Agatha Cristie.
Lectura placuta indiferent de ce vei alege. happy

| BloodAndPain a răspuns:

Jane Austen-Mandrie si prejudecata
Kurt Vonnegut-Abatorul 5
Paulo Coleho-Vrajitoarea din Portobello

| DoodyAlexx a răspuns:

"Cea din urma zi a unui condamnat" de Victor Hugo, merita citita de orice consumator de carti.

| AndraAlee16 a răspuns:

Evermore-Alyson Noel
Rafuiala-Kelly Armstrong
Fara scapare-Mary Clark
Fata si marea-Maurren Johnson

| DanG a răspuns:

Hanu Ancutei de Mihail Sadoveanu (e un volum de 9 povestiri si chiar asa este scris pe coperta originala, hanu nu hanul) este prea tare, citeteste-o. 100 de scriitori contemporani nu sunt in stare sa scrie o carte mai buna.