| anonim_4396 a întrebat:

Hei, eu scriu o carte legată de spațiul cosmic, acțiunea se petrece intr-un viitor îndepărtat și am nevoie de nume noi pentru planetele deja existente, aveti voi idei?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Kepler-442b =sanse de existenta a vietii chiar la nivel superior
Gliese 667 Cc =alta plaaneta cu conditi foarte bune pentru a intretine viata, inclusiv cea superioara

| johnnny123 a răspuns:

Ești convins că ești în măsură să scrii o carte dacă trebuie să ceri ajutor pentru niște nume de planete ficționale?

Oare și Frank Herbert sau Isaac Asimov procedau la fel?

"Scriu o carte despre niște viermi uriași care trăiesc pe o planetă... oare cum să numesc planeta? Makaraka? Pakaflops? Flipoplex?"

| WhiteLife a răspuns:

Înlocuiește numele planetelor din Sistemul nostru Solar cu numele lor corespunzătoare din mitologia greaca. Ai aici exemple:

http://www.limbalatina.ro/istorie.php?ref=zeii_romani

Te poți inspira în general din mitologie, după ce vezi cu ce era asociat fiecare zeu, poți da o nuanță specifica fiecărei planete, de exemplu: de pe planeta Ares venea un popor foarte puternic și bun în lupta, pe planeta Diana/Artemis era o zona neatinsa de om, cu multe animale sălbatice și plante rare și unii se aventura acolo sa le vâneze, pentru ca vândute pe piața neagră acele animale valorau foarte mult etc. Mult succes!

| alex241 a răspuns:

Planeta Nutella și Planeta OZN

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Planeta SupeiDeCeapă.

Sa-mi dai tag.