| MakoMory a întrebat:

Hey! Nu stiu ce carte sa citesc si as vrea una de Jules Verne (le am pe toate din colectie ). Dati-mi idei...Care v-au placut voua din colectie?

17 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Cele mai bune carti scrise de jules verne sunt probabil si cele mai populare.
O calatorie spre centrul pamantului, ocolui pamantului in 80 de zile, cinci saptamani in balon...
Eu ti-as recomanda insula cu elice, destul de interesanta si nu atat de populara ca celalalte carti scrise de el.

Apache
| Apache a răspuns:

Sau castelul din carpati.....era sa uit de asta
http://www.azicitesc.com/......arpati.jpg

| Ea12345 a răspuns:

Mie cel mai mult mi-a placut,, Doi ani de vacanta", dar si,, Copiii Capitanului Grant" e foarte interesanta. Ti le recomand.

Multa bafta!

| Lightning1997 a răspuns:

Majoritatea sunt descrieri. Poti incerca ''Calatorie spre centrul Pamantului'',''Cinci saptamani in balon'' sau ''Ocolul pamantului in 80 de zile'', depinde ce fel de gen te atrage.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Jules Verne-O calatorie spre centrul pamantuleui, eu nu prea am citit carti pana acum dar pot spune ca aceasta chiar mi-a atras atentia si de fapt nu cartea cat scriitorulhappy deci ti-o recomand cu cea mai mare caldura ori asta ori 20 de mii de leghe sub mari

| Euletitia a răspuns:

Buna! Mi- a placut foarte mult, dintre operele lui Jules Verne, "Doi ani de vacanta". E o cvarte deosebita, plina de suspans si aventura. Am citit-o pe la 13-14 ani si pur si simplu m-a fascinat. Insa si celelalte romane ale lui Jules Verne sunt frumoase si captivante, cum ar fi, spre exemplu, "Capitan la cincisprezece ani", "O calatorie spre centrul pamantului", "Copiii capitanului Grant", "Douazeci de mii de leghe sub mare". Asa ca, daca ai in biblioteca intreaga colectie, sfatul meu e sa o citesti integral pentru ca iti va placea cu siguranta si vei avea ce invata din aceste romane. Lectura placuta!

| NoMusicNoLife a răspuns:

Pfoailaughing Testamentul unui excentric e de pe departe cea mai buna carte a lui Jules Verne [ dupa parerea mea].

E despre unul care a organizat un fel de joc si cel caree castiga primeste averea sa. Jocul e ceva de genul turor jocurilor in care trebuie sa muti pionii cu ajutorul zarului, doar ca acum pionii sunt oameni obisnuiti care au fost trasi la sorti.

Si astfel oamenii aia se tot plimba prin Statele Unite [ cred] si cine ajunge primul acolo, castiga!

Citeste-o, sigur iti va placea!

Ps: Vei avea o surpriza la final! laughing

Spor la citit! >big grin

| Dumnezău a răspuns (pentru NoMusicNoLife):

Ah,codicilu'.Bine ca mi-ai amintit de carte, am zis ca sigur e evreu XYZ cand am vazut finalul.Chitra!

| NoMusicNoLife a răspuns (pentru Dumnezău):

Mie mi-a placut la vremea aialaughing)

| Indestructible a răspuns:

O călătorie spre centrul Pământului.

| Kerli a răspuns:

Castelul din Carpati

| crystynel23 a răspuns:

Daca le ai pe toate, citeste-le in ordine deoarece sunt legaturi intre ele:
Spre exemplu in volumul 3 se face referire la primul volum ( 20.000 de leghe sub mari) si de volumul copii capitanului grant

| Madalina285 a răspuns:

Ocolul pamantului in 80 de zile, clar.

| sweetrose24 a răspuns:

Ce spui de insula misterioasa.

| deeaiuta99 a răspuns:

Calatorie spre centrul pamantului e o suuper carte!

| unknown78 a răspuns:

Capitan la 15 ani, atat am citit si mi-a placut.

| SellyAndreea_8657 a răspuns:

Mie mi-a placut: O călătorie spre centrul Pământului, cinci saptamani in balon, Doi ani de vacanta, Copiii Capitanului Grant. toate sunt frumoase
multa bafta!