| lily4 a întrebat:

Hey, TPU, am nevoie de ajutorul vostru! As dori niste titluri de carti si descrierile lor, recomandati.mi.le pe cele mai bune pe care le.ati ccitit va rog! am nevoie de ceva sa ma faca sa nu las cartea jos din mana si caut ceva de preferabil tip horror, dar fara jurnalele vampirilor sau stephen king, sunt satule de astea, si toate catile lui sunt plictisitoare. Imi pla si dramele si aventurile, dar nu vreau nimic legat de romantism sau daca este sa nu fie ceva siropos, vreau o carte care sa ma faca sa stau cu sufletul la gura, iar una siropoasa nu ar indeplini deloc cerintele, as dori o carte buna, mi.as dori sa ma exprim asa, dar nu se stie daca avem aceeasi parere depre cartile "bune". Si imi plac mult cartile de Jhon Saul.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crima si pedeapsa e beton, in carte este vorba de un tip care vrea sa ajunga ca Napoleon, sa faca lucruri marete, si ce se gandeste omu' sa omoare o baba laughing idiotu' o omoara, si nici macar nu o fura, dar de aici incolo devine suspansul, nu-ti mai zic. Daca ai curiozitatea o sa afli si singura. Apoi mai e Fratii Karamazov care e un pic mai plictisitoare la inceput, dar undeva pe la jumatate incepe explozia, de acolo nu mai poti s-o lasi din mana, e scrisa de acelasi autor, e in stil politist, e facuta in asa fel incat iti bati capul, sa stii cum se termina. Alta as putea spune e 1984 - de George Orwel, a fost interzisa la vremea ei. Este vorba despre manipularea prin tv, e o combinatie infricosatoare intre sf si realitate, unele din lucruri se intampla in zilele noastre, parca e cam profetica cartea, stiu cacofonie dar nu stiiam cum sa explic big grinlaughing ultima replica e geniala, o sa te fac sa-l iubesti pe fratele cel mare devil creepy laughing ai sa intelegi daca o citestiwinking

| lily4 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult! voi incerca toate cartile! happy

| Sadic a răspuns:

Num3re de rachel ward, mi-a plcăut extrem de mult. Încearcă, poate o să-ţi placă! Btw, are puţin romantism, dar este destul de dramatică ca structură.

| lily4 explică (pentru Sadic):

Se poate cumpara pe librarii online? pot da comanda?

| lily4 explică (pentru Sadic):

O pot comanda pe internet?

| lily4 explică (pentru Sadic):

Mersi frumos!

| lily4 explică (pentru Sadic):

Numai conteaza, am gasit.o!

| RockOnGals a răspuns:

Romanele cu Sherlock Holmes de Arthur Connan Doyle, Romanele de Agatha Crisiti sau romanele cu Winnetou daca iti plac peripetiile in Vestul Salbatic

| lily4 explică:

Rock on gals, acelea sunt carti politiste, mie mi-ar placea altceva, m.am plictisit de cele politiste