| blacksky a întrebat:

happy As vrea sa fac o poveste pe wattpad si nu am nici o idee pe ce care sa ma bazez. Cateva sugestii? puppy dog eyes big grin

Răspuns Câştigător
| FeliciaCorinaA a răspuns:

Cei ca mine si ca tine, care nu sunt scriitori profesionisti, se bazeaza, in primul rand, pe originalitate. Dupa mine nu ar trebui sa te complici cu povesti de dragoste pentru ca sigur nu ai aflat inca ce este asa ca te poti indrepta spre stiintifico-fantastic.
De exemplu, esti una din acele persoane care, in timpul liber, se urca in masina si pornesc spre locuri pe care nu le cunosc. Tu, calator expert, pornesti pe drumul vietii tale de 1000, 2000, 3000 de kilometri. Ajungi intr-un oras necunoscut in care locuieste doar patrona unui motel. Restul caselor sunt nelocuite, toate magazinele inchise etc. De ce nu pleci inca? Pentru ca se serveste o mancare exptionala si, paradoxal, privelistea pe care o vezi de la fereastra este uimitoare. Dupa cateva zile observi ca te doare capul sau chestii de-astea si cand te uiti in oglinda ti se pare ca devii invizibil si asta o sa faci. In cateva zile, cel mult o saptamana vei deveni invizibil complet si nu vei mai avea putere sa te misti sau sa vorbesti. Vei deveni o leguma invizibila.
Morala povestii: gandeste-te la toti acei tineri care consuma droguri si care iau din ele senzatii tari si privelisti uimitoare ale lumii dar care sfarsesc prin a deveni invizibili, neimportanti chiar daca traiesc sau mor, fara ocazia de a ii impiedica pe ceilalti sa nu intre in acea camera si sa nu devina la fel ca ei. Succes la scris, chiar daca nu vei alege ideea mea. Daca o alegi, spune-mi ce parere ti-a facut (bineinteles, in afara de faptul ca ti-a placut, ca de aia o vei alege)

| blacksky explică (pentru FeliciaCorinaA):

Mersi mult! Cea mai buna idee pe care am vazut-o vreodata! Are si morala, e perfect! Mersi mult! As fi foarte incantata daca mi-ai trimite numele tau de pe wattpad ca sa-ti vad povestile.

| FeliciaCorinaA a răspuns (pentru blacksky):

Nu am cont acolo. Am doar un blog pe care abia acum am inceput sa scriu povesti. Mersi mult chiar daca sper sa vezi si alte idei, mult mai bune. Scuze greselile din raspuns; ma cam grabeam in cel moment. happy Ma bucur ca ti-am fost de ajutor.

| blacksky explică (pentru FeliciaCorinaA):

Am sa-ti citesc blogul. Eu as vrea sa ma apuc serios de povestea asta si ma gandeam daca vrei normal, sa-ti trimit un fel de prim capitol ca sa vezi daca-i ok.Dar mi-ar fi mult mai usor de pe mess. Ce zici? puppy dog eyes big grin

6 răspunsuri:
| AnnMirele a răspuns:

Eu tot am început o poveste pe acel site.

| AnnMirele a răspuns (pentru AnnMirele):

E gen SF, dar după ce o voi termina, o voi publica.

| LarisaXD a răspuns:

Ceva in gen : lovestory