| a55yummy a întrebat:

Dau fundita! Vreau sa-mi dati multe exemple de carti bune care merita sa fie citite...Mie imi plac cartile gen : romanul adolescentului miop,domnisoara christina,gemenii, la medeleni, 10 negri mititei,lorelei,invitatie la vals,elevul dima dintr-a saptea, singur pe lume, nunta in cer etc..Multumesc anticipatwinking

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

O scrisoare de dragoste
Padurea spanzuratilor
Enigma Otiliei
Ion-liviu rebreanu
Mara-Iona slavici
maitrey-mircea eliade
hanu ancutei-Mihail Sadoveanu
amintiri din copilarie-ion creanga
o noapte furtunoasa-caragiale
o scrisoare pierduta-caragiale
poveastea lui harap-alb-ion creanga
morometii-liviu rebreanu
moara cu noroc-ioan slavici
ciocoii vechi si noi -ioan slavici
suflete tari-camil petrescu
Viata la tara de Duliu Zamfirescu
Viata ca o prada de Marin Preda
Descult
Un pedagog la scoala noua
Vara buimaca
Hanul ancutei.
Lectura placuita!

2 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! "La Medeleni", "Lorelei", "Elevul Dima dintr-a spatea" le-am citit si eu si mi-au placut foarte-foarte mult. Iti recomand tot in genmul acesta "maitreyi", penmtru fac am vazut ca iti place Eliade, "Panza de paianjen" de Cella Serghi(o carte minuanta, am re4citit-o de vreo 3 ori), "Ciresarii" de Constantin chirita(un super roman de aventuri in 5 volume, avand ca personaje adolescenti), "Doi ani de vacanta"{ de Jules Verne, "David Copperfield" de Charles Dickens sau "Sfaristul unei iubiri" de Graham greene. Lectura placuta orice ai alege!

| criss94 a răspuns:

Tema pentru acasa- nicolae dabija