| PepsiGirl a întrebat:

Îmi poate recomanda cineva cărți horror?

Răspuns Câştigător
| darkcynical232 a răspuns:

Stephen King este alegerea cea mai buna, iar cartile sale se gasesc mult mai usor in librariile din Romania.
Dar iata niste titluri si autori ce merita o mentionare (unele carti sunt in engleza):
-Ghost Story de Peter Straub http://www.elefant.ro/......55840.html
-H.P. Lovecraft (autor) ( stilul lui se bazeaza mai mult pe gotic si sumbru decat horror)
-Anne Rice (marea majoritatea cartilor ei au ca personaj principal vampiri )
-The Haunting of Hill House de Shirley Jackson (din pacate nu cred ca a fost tradusa vreodata in romana) http://www.elefant.ro/......19314.html
- Blackstone Chronicles de john Saul
-Let the Right One in de John Ajvide Lindqvist http://www.elefant.ro/......09360.html
-Cutia cu fantome de Joe Hill ( ori o iubesti ori o urasti)
-Justin Cronin (autor)
-Femeia in negru - Susan Hill
-Black Creek Crossing de John Saul (problema la John Saul este ca intriga cartilor sale tinde sa se repete si sa se repete in toate cartile lui)
-Ghost stories of an Antiquary – M.R. James
-Fata de alături – Jack Ketchum
-The Amityville Horror, A true story- Jay Anson
Din pacate genul horror nu prea se vinde in Romania, din aceasta cauza multe carti considerate bune nu au fost traduse.

5 răspunsuri:
| PumpkinDoll a răspuns:

Incearca de la Stephen King si John Saul

| Lostlyric a răspuns:

Pascal Bruckner - Copilul Divin

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Citeste romanele lui King-Mobilul, It, Dolores Clairbone.

| tal4556 a răspuns:

Dracula de bram stoker
seria miss peregrine de ransom riggs
frankenstein de mary shelley
nu vreau sa ma intorc printre morti si alte povestiri de erika olahova
si molima, e combinatie intre bram stoker si stephen king

| PepsiGirl explică (pentru tal4556):

Am citit Dracul de Bram Stoker și mi-a plăcut mult. Mulțumesc pentru recomandări!