| droid96 a întrebat:

Imi puteti spune de cine e citatul: "Pace prostilor caci a lor e Imparatia Cerurilor"? (de ce autor, sau daca face parte dintr-o carte, din care)

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

"fericiti cei prosti, ca nu astepti mult de la ei"
Sursa: Război întru Cuvânt ( http://www.razbointrucuvant.ro/......-cu-duhul/ )

| droid96 explică (pentru anad):

Dar eu stiu si de "Pace prostilor, caci a lor e Imparatia Cerurilor". Nu-s sigur. Stephen King sa-l fi zis?

| SmokeyEye a răspuns:

Unde l-ai auzit sau citit? E preluat din Biblie si spus mai altfel. Pe cale orala, zicalele se pot "altera" dar esenta e aceeasi.

| Robin0744 a răspuns:

Citatul e inexact. Citatul corect, din Noul Testament este: „Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor va fi împărăția cerurilor".

| droid96 explică (pentru Robin0744):

NU la asta ma refeream. Citatul e "pace prostilor, caci a lor e imparatia cerurilor"

| corolav a răspuns (pentru Robin0744):

Dragă Robin, citește, te rog, răspunsul pe care l-am dat lui cookieshor, ( vezi ceva mai sus )în două părți, în special partea cu cele patru categorii de oameni.
Să trăiești și multă sănătate!