| mentholinks a întrebat:

Cine e cel mai mare in Imparatia cerurilor?

6 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Natura e cea mai tare.

| fllu07 a răspuns:

Iehova Dumnezeu.

| NotNamed a răspuns:

Civilizațiile extraterestre care sunt mult mai avansati decat noi.

| Apokales a răspuns (pentru NotNamed):

Eu cred ca Dumnezeu.

| NotNamed a răspuns (pentru Apokales):

Depinde ce vrei sa sugerezi prin "Dumnezeu". Daca faci referire la un creator singular care trăiește în altă dimensiune, care știe prezentul, trecutul și viitorul cu puterea minții sale infinite și care are o putere infinită de a distruge și face tot ce își propune prin puterea minții cred că te înșeli. Poate acel "Dumnezeu" e altfel de cum îl știm noi, și suntem cat mai aproape sa luăm contractul cu el, la nivel de populație. Marile guverne sunt sigur că au luat deja contactul cu EI, pentru că sunt mai multi, care alcătuiesc un cuvânt divin.

| Apokales a răspuns (pentru NotNamed):

Exact laughing. Apropo, sper ca nu te referi la acele civilizatii extraterestre despre care vorbesc nebunii ce apar din cand in cand pe la TV si unii ce mai sunt bagati pe canale precum History doar ca sa fie acolo. Si apar cu presupuneri, nu cu argumente solide. De ce s-ar arata un extraterestru unui nebun si nu unui om de stiinta? Nu stiu, doar ma intreb.
Si o intrebare si mai interesanta, cum il determin pe un om sa nu creada? Pentru ca el crede, nu stie. La fel si cu tine, tu crezi ca guvernul stie despre extraterestrii, dar nu stii cu siguranta. Nu este ipocrizie la mijloc?
Si mai este ceva. De ce sa distrugi viziunea unui om care-l ajuta sa treaca peste perioadele dificile, cand in fapt ar trebui sa-i spui unde creste prin comportamentului? Mai exact ar trebui sa-l corectezi cand Dumnezeul lui s-ar putea sa fi comis o greseala, o eroare in ceea ce priveste moralitatea, intelegerea lumii etc. Este inutil de cele mai multe ori si cand se reuseste, de cele mai putine ori, atunci este neproductiv de cele mai multe ori.