| razvan1008 a întrebat:

In ce limba se preda in scolile din Basarabia?\

10 răspunsuri:
| xxxCARBONxxx a răspuns:

Se preda in limba romana, rusa si ucraineana.Depinde de regiune si de scoala.

| BornToDie9108 a răspuns:

În general, se predă în limba română, însă mai există şcoli în care se predă în limba rusă sau franceză. Ştiu denumiri de licee exacte.

| MatildaPetrini a răspuns:

In Limba Romana! happy Este si limba de stat.

| ioana0013 a răspuns:

Doamne,asta e problema ta? Sa stii ca am stat la Chisinau 3 ani, asa ca stiu cate ceva de acolo(eu sunt romanca sadea)si se preda in ROMANA! Doar e aceeasi limba ca a noastra.din pacate insa, nu ne vom uni curand(dat rusilor, care conduc in umbra de la Moscova laughing)

| BornToDie9108 a răspuns (pentru ioana0013):

Ruşii nu mai conduc în umbră de ceva timp. Ei sunt mulţumiţi că în trecut au reuşit să rusifice populaţia,băgîndu-i diverse ideologii prosteşti în cap,convingînd-o că aşa e cel mai bine. Dacă spui că ai locuit acolo,cu siguranţă,spre marele regret,ai observat că nu există frază în care să nu fie introdus vreun rusism sau vreun cuvînt schimonosit,fiind spus nici în rusă şi nici în română,adică "maldavineşte". Iar alţii refuză totalmente să vorbească în română, în pofida faptului că o cunosc. Procesul de rusificare capătă proporţii tot mai mari pe zi ce trece. Cu părere de rău, sunt prea puţine persoane în Republica Moldova care ştiu ce e aia cultură naţională, limba de stat, istorie, etc.

| Sergiu1996 a răspuns (pentru BornToDie9108):

Nu te munci inutil, caci moldovenilor le place istoria, graiul, patria etc...
Este vorba despre o idee universala: Societatea nu mai cere, acum decat painea trupului...

| BornToDie9108 a răspuns (pentru Sergiu1996):

Ei bine, fiecare îşi are propriile păreri.

| Sergiu1996 a răspuns (pentru BornToDie9108):

Tu reflecteaza nu la parerea fiecaruia, ci la miezul realitatii...

| CataElena a răspuns:

Cred ca in Romana si in moldoveneasca, adica unele cuvinte sunt din Moldova!