| Ryss a întrebat:

Întrebare pentru cititori, pasionați de cărți, de povești și de orice lume a cuvintelor:
Atunci când citiți o carte, ce tip de narator vă ține "mai aproape" de poveste, vă face să fiți mai captivi în carte: naratorul subiectiv sau obiectiv?
De ce?

6 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Cred că obiectiv prefer.Deși nu ăsta e un lucru care să mă facă să îndrăgesc o carte mai mult decât alta, ci povestea în sine.
Naratorul obiectiv e bun pentru că poți empatiza cu toate personajele, chiar și cu cel negativ. Poți vedea lucrurile și din perspectiva lui, nu doar să îl urăști influențat și de un subiectivism care pune accent pe erou.

| Hyperion7 a răspuns:

Subiectiv, pentru că și eu sunt, la rândul meu, un personaj in propria mea viață, un purtător de gânduri și de conflicte interioare intensebig grin

| Dismally a răspuns:

Ambele pot fi captivante, conteaza doar cat de bine este scrisa cartea. Naratorul subiectiv se implica direct in actiune si este interesant sa vezi totul prin ochii personajului principal. La cartile cu naratorul obiectiv pot fi descrise mult mai multe personaje si afli cum gandeste fiecare in parte este iar foarte interesant.
Dar tu ce preferi?

Răspuns utilizator avertizat
| BiblioCat a răspuns:

Nu depinde atât de mult de narator, cât de narațiunea în sine, de stilul și ritmul ei. Sunt multe romane scrise la persoana a III-a care m-au încântat, dar la fel de multe și cele scrise la persoana I.