| mi123 a întrebat:

La verbele in franceza la timpul trecut se foloseste imperfectul? Ma refer in general in vorbire J avais deux chiens., J.etais malade, sau J ai ete malade? Stiu ca sunt corecte amandoua dar pe mine ma intereseaza ce se foloseste in vorbirea curenta.Adica daca vorbesc cu niste francezii ce timp folosesc Imperfectul sau trecutul compus? Va intreb asta pentru ca m-am apucat sa invat franceza,acum sunt la verbe si nu pot sa le invat toate timpurile la verbe caci sincer nici nu am nevoie caci nu mai sunt la scoala. Vreau sa invat prezentul, trecutul si viitorul! Cine ma poate ajuta?,,

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Perfectul compus se foloseste mai mult in vorbirea curenta. Exista, insa, situatii (cum ti-a explicat Le3yla) in care musai sa folosesti imperfectul, ca altfel suna aiurea.
Nu zice nimeni sa inveti timpuri bizare ca perfectul simplu sau subjonctivul imperfect. Dar, prezentul, viitorul, perfectul compus si imperfectul sunt esentiale.
Intra pe www.francaisfacile.com si gasesti acolo cursuri si exercitii pentru orice nivel de studiu.

| casablanca40 a răspuns:

J'etais malade = Eram bolnava
J'ai ete malade = Fusesem bolnava
Recomand sa inveti imperfectul, este mult mai utilizat, dar vei avea nevoie si de plus-que-parfait pentru exprimarea unei actiuni anterioare.

| casablanca40 a răspuns (pentru casablanca40):

Scuza-ma am confundat perfectul compus cu mai mult ca perfectul.
J'avais ete malade = fusesem bolnava.

| JamilaGizeh a răspuns:

Sunt doua timpuri diferite.
J'etais malade= eram bolnava
J'ai ete malade=am fost bolnava
Este la fel ca in romana. ex:
la imperfect} Eu mancam ( Je mangeais) cand te-am vazut pe tine. (nu prea merge sa spui j'ai mange - eu am mancat cand te-am vazut pe tine? NO.)
Perfect compus }Am vazut ( J'ai vu)acest film.(Nu merge :Vedeam acest film, nu are sens)