| Bucur_Alex_1987 a întrebat:

Salut tocmai m-am apucat de limba franceza si sunt la passe compose ( nu stiu daca am scris bine ) si pana joia asta trebuie sa stiu sa conjug niste verbe imi puteti spune cum se conjuga avoar si etre? si dupa cum sa invat pana joi sa invat cum se conjuga avoar si etre dupa prescurtarile dupa verbele?
FUNDA!

5 răspunsuri:
| Irinelp a răspuns:

Passe compose AVOIR ( a avea) j' ai eu Tu as eu,Il si Elle a eu,Nous avons eu, Vous avez eu, Ils si Elles ont eu. ETRE (a fi) J'ai été, Tu as été, Il si Elle a été, Nous avons été, Vous avez été, Ils si Elles ont été.

| badWolfTen a răspuns:

Verbele avoir si etre se conjuga cu verbul auxiliar avoir la prezent + "eu" (la avoir) si ete (la etre), adica participiul trecut al vb de conjugat.
De exemplu, verbul avoir se conjuga asa:
J'ai eu
Tu as eu
Il/Elle a eu
Nous avons eu
Vous avez eu
Ils/Elles ont eu

Trebuie stiut care verbe se conjuga cu avoir si care cu etre. Un alt lucru ce mai trebuie stiut este participiul trecut al verbelor.
Unele grupari de verbe se conjuga cu etre (de ex vb de miscare) si altele cu avoir.

| Bucur_Alex_1987 explică (pentru badWolfTen):

Ok si cand am un verb de conjugat aller de exemplu il conjug la etre trebuie sa mai pun si j'ai eu sau doar j'ai aller si terminatia buna?

| badWolfTen a răspuns (pentru Bucur_Alex_1987):

Verbul aller este verb de miscare si se conjuga cu etre, deci nu trebuie sa mai pui j'ai pentru ca forma aceea tine de avoir.
conjugarea vb etre la prezent:

Je suis
Tu es
Il/Elle est
Nous sommes
Vous etes
Ils/Elles sont

Verbul aller se conjuga de la prezentul vb etre + participul trecut a vb aller (adica allé)

O sa ai:
Je suis allé
Tu es allé
Il/Elle est allé/e

| Bucur_Alex_1987 explică (pentru badWolfTen):

Si continui
Nous sommes alle ( e cu accent )
Vous etes alle ( e accent )
ils/elles alle ( e accent ) atata tot trebuie sa stiu cum sa conjug etre
nu inteleg de ce etre se conjuga asa J'ai été, Tu as été, Il si Elle a été, Nous avons été, Vous avez été, Ils si Elles ont été. nu ar trebui sa fie Je suis ete sau ceva de genu? ce sa invat ca sa stiu verbele sa le conjug la etre sa invat je suis tu es il est etc si terminatile sau sa invat cum se conjuga etre?