| AFR81 a întrebat:

Mai exista anticariate interesate sa cumpere carti? Daca da, cam care ar fi preturile?

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Normal ca exista, aceste magazine din carti vechi traiesc. Preturile variaza, de la cativa lei, pana la cateva sute, in functie de carte si de starea acesteia. Pentru a le putea vinde insa prin aceste anticariate, cartile tale trebuie sa fie "rare", altfel, fie nu ti le primeste, fie nu se vor vinde.

| AFR81 explică (pentru neutrino):

Of, ce mi-ai taiat aripile. Aveam vreo 300 de carti de vandut, credeam ca dau lovitura laughing O sa incerc, totusi, sa le vand, sper sa fie destule "rare" printre ele.

3 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

DEpinde de zona tarii. Am vazut anticariate care merg foarte bine in Ploiesti, Bucuresti si in Moldova. In Ardeal, nu mai exista, iar unde sint nu primesc nici o carte. Ma intreb din ce traiesc, daca nu sint "de fatada", acoperind o afacere dubioasa.
Insa preturile de achizitie, sint foarte mici. Am vazut si cu 0, 50 lei. Daca sint carti rare, poti lua 5, maxim 10 lei. Cistigul lor e la diferenta de pret achizitie-vinzare.

| AFR81 explică (pentru Peridava):

Am inteles. Multumesc mult pentru raspuns. O zi frumoasa.