| Billieeeeeeeeee10 a întrebat:

Măsura dintr-o poezie poate să fie diferită cu fiecare strofă?

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Salut
Da, se poate sa fie diferita fiecare strofa. Pentru a masura lungimea unui vers se ia de obicei cel mai lung si se desparte in silabe.

| Billieeeeeeeeee10 explică (pentru Sekim):

și după?

| Sekim a răspuns (pentru Billieeeeeeeeee10):

La exercițiile in care iti cere sa aflii masura versului, o aflii cum am spus mai sus si formulez o propoziție: masura versului din opera literară... este de... silabe

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate, dar sună mai mult a poem simfonic decât a poezie. Și e minunată și ia premiu pe județ dacă este despre păduchi și groapa de gunoi a orașului.

| Billieeeeeeeeee10 explică (pentru sadrian46):

Și cum ar trebui să fie măsura, din punctul dumneavoastră de vedere?