| anonim_4396 a întrebat:

Niste carti care chiar merita citite? (Nu vreau carti de dragoste)

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Jack - Alphonse Daudet
Singur pe lume - Hector Malot
Oliver Twist - Charles Dickens
Cei 3 muschetari (si continuarile: Dupa 20 de ani, Vicontele de Bragelonne) - Al Dumas

Colierul Reginei - Al Dumas
Contele de Monte Cristo - Al Dumas
Robin Hood - Al Dumas
Ivanhoe - Walter Scott
Sub cerul liber - Mark Twain

Colt Alb - Jack London
Ultimul Mohican - Fenimore Cooper
Doi ani de vacanta - Jules Verne
Capitan la 15 ani - Jules Verne
Insula misterioasa - Jules Verne
(Plus toate celelalte. Jules Verne e exact ce cauti tu probabil, pentru inceput - aventura)

Prizonier la 9 ani - Ion Grecea
La Medeleni - Ionel Teodoreanu
Ciresarii - Constantin Chirita
Toate panzele sus - Radu Tudoran

Tot ce gasesti de Thomas Hardy - (dar unele contin putin romantism)
Tess D'Urbervilles,
Doi ochi albastri,
Jude Nestiutul,
Primarul din Casterbridge,
Departe de lumea dezlantuita,
etc.

Rebecca - Daphne Du Maurier
Tor re nte - Anne Marie Desmarest
Vraciul - Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Crima si pedeapsa - Dostojewski
Rosu si negru - Stendhal
Castelul din Ronquerolles (Memoriile diavolului) - Frederic Soulie
Adio, arme - Ernest Hemingway

13 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Sunt prea multe ca sa le enumar, canonul englez, francez, german si rus, toate romanele din astea patru canoane. Si cum vezi ca nu-ti place, sigur, treci la altul. Vezi ca poti sa iti pui link la blog chiar la profilul tau TPU, o sa apara ''pagina mea''.

| siriusblack98 a răspuns:

Contele de Monte Cristo, Faust, Mafia de William Balsamo si George Carpozi Junior, Mandrie si Prejudecata.Acestea sunt cartile care pe mine unul m-au marcat intr-un mod pozitiv.

| Justme1997 a răspuns:

Povestea cameristei
(cărți cu distopii)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți sugerez cărțile lui Jules Verne. Nu sunt despre dragoste. Eu am citit o carte de a lui și mi s-a părut interesanta. Cartea se numea "5 săptămâni în balon". Ți-o recomand cu mare drag.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mul tuturor!

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia in considerare raspunsul lui @NLS in primul rand, ti-a facut cele mai bune recomandari de aici.
In niciun caz sa nu iei in considerare aia cu sub aceeasi stea si absolut tot, sunt exact cartile de care te feresti

| AllyAlexandra20 a răspuns:

Nici nu mi le mai amintesc pe toate laughing Dar uite aici câteva:
"Preria" de Fenimore Cooper
"Ultimul mohican" de Fenimore Cooper
"Misterele Parisului" de Eugene Sue
"Corsarul roșu" de Fenimore Cooper
"Comoara din Lacul de Argint" de Karl May
"Tom Sawyer" si "Huckleberry Finn"de Mark Twain
"Oliver Twist" de Charles Dickens
"Singur pe lume" de Hector Maiot
"Cinci săptămâni în balon" de Jules Verne
"Toate pânzele sus!" de Radu Tudoran
"Ivanhoe" de Walter Scott
"Căpitanul Casse-Cou" de Louis Boussenard
"Cocoșatul" de Paul Feval
"Copilăria" de Maxim Gorki
"Lupul de mare" de Jack London
"Testamentul incașului" de Karl May
"Neamul Șoimăreștilor" de Mihail Sadoveanu
"Prin foc si sabie" de Henryk Sienkiewicz
"Coliba unchiului Tom" de Harriet Beecher-Stowe
"Vânătorul de cerbi" de Fenimore Cooper

Și cam atâtea îmi amintesc...care să nu fie de dragoste big grin Oricum, toate sunt niste cărți excepționale și merită citite. Plus că sunt foarte interesante și captivantewinking

| TehDevil a răspuns:

Winnetou - Karl May ( Si in general tot ce e scris de el e super placut)
Papillon - Henri Charriere
Ciresarii - Constatin Chirita
Toate panzele sus - Radu Tudoran
Cei trei muschetari - Alexandre Dumas
Gargantua si Pantagruel - Francois Rabelais
Dune - Frank Herbert

| Miu_Stefan_1999 a răspuns:

Harry Potter

| andyarx a răspuns:

Revolta de pe Bounty ( Sir. John Barrow ). O carte foarte buna.

| 24Mady24 a răspuns:

Daca vrei ceva trist "Absolut tot"si "Sub aceeasi stea" sunt perfecte. Poti sa incerci daca nu ai citit inca si seriile "Harry Potter" si "Stapanul inelelor".
Sper ca te-am ajutat!
Lectura placuta!

| Liviu_Daniel_1998 a răspuns:

Jeg de Irvine Welsh

| nicu5891 a răspuns:

Vand carti de jules verne daca va intereseaza...