| ProXtrem_Baiatul_1990 a întrebat:

Noteaza in tabel adverbele de loc de timp de mod identificate in text: Intr-o zi incerca o pornire launtrica: iesi de sub umbra racoroasa si dadu buzna afara, in ploaia de lumina. Atunci ramase pe loc, orbit de atata stralucire. incetul cu incetul ii veni inima la loc, si indrazni: deschise ochisorii mai mult, mai tare, mai mari, ii deschise in sfarsit bine-bine si privi in sus. Nu cumva era o faramita cazuta de acolo, de sus o faramita de lumina inchegata ratacita pe pamant?

1 răspuns:
| Petru_Boia_1992 a răspuns:

Afara(de loc),incetul(de mod), mai tare(de mod), bine(de mod), in sus(de loc), de acolo (de loc);